sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 442 (13.05.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie". Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.

Pan Jezus jest obecny wśród swoich, choć już nie w sposób namacalny. Czasami zupełnie znika nam z oczu. Niełatwo nam wówczas odczuć Jego obecność, a jeszcze trudniej uwierzyć w Jego panowanie nad światem. Potrzebujemy owych światłych oczu serca byśmy nie ustępowali wobec przeciwności oraz byśmy odkrywając ponad pozorami zła Boże panowanie, stawali się świadkami stałej obecności Zmartwychwstałego pośród nas. Wniebowstąpienie jest dla nas wezwaniem do modlitwy o Ducha Świętego: tylko On może przezwyciężyć nasze poczucie osamotnienia i smutku.

ks. Jarosław Januszewski

 

ZAMYŚLENIA

Ale w życiu Marysi stało się coś innego. Córeczka jej się urodziła i żyła tylko 5 lat… tylko 5.

A dowód na to taki. Wpis odczytać można, jaki zachował się w wielkiej księdze przechowywanej w kancelarii kościoła Świętej Trójcy w Będzinie:

"Działo się w mieście Będzinie 16 sierpnia 1929 roku o godzinie 11.00 stawili się: Mieczysław Opoka robotnik z Sosnowca i Sabina Opoka, żona jego i oświadczyli nam, iż wczoraj o godzinie 12.00 w Będzinie przy ulicy Wapiennej w domu pod liczbą 6 zmarła Leokadia Maria Klich, pięć lat mająca, córka robotnika Stefana i Marjanny z Opoków urodzona i zamieszkała w Będzinie. Po naocznym przekonaniu o śmierci Leokadii, akt ten wobec stawionych został przez nas przyjęty".

Lodzia to, córka Marjanny naszej Marysi, która w koble grała jako dziecko, a z biedaszybów przynosiła węgiel.

A to cios kolejny, śmierć dziecka.

A w Czwartym Rapsodzie Juliusz Słowacki opisuje swoją wizję raju;

"Czy to był ludzki świat-czy jakie raje 

Zjawione...nie wiem; lecz w pamięci stoją
Z wielkoróżanych drzew ogromne gaje,
Które się czołem w gwiazdy iśc nie boją;
Z perłami na dnie świecące ruczaje
Cieką -a w oczach jak brylanty broją
Wszędy, gdzie woga załamana spada

Lub w górę tryska -i w kwiat się rozkłada

A ja myślę ze Lodzia 15 sierpnia 1929 roku o godzinie 12 wkroczyła w te ogromne gaje drzew wielkoróżanych. Wkroczyła w ...ostateczną krainę.

Grzegorz Pieńkowski

 

ODZNACZENIA ZA DZIAŁALNOŚĆ W DZIEDZINIE KULTURY

W dniu 25 kwietnia br. podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Będzinie wręczone zostały nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a ponadto za osiągnięcia sportowe. Wśród nagrodzonych za osiągnięcia w dziedzinie kultury znalazły się ważne osoby z parafii św. Katarzyny.

Otrzymał tę znaczącą nagrodę Bolesław Ciepiela, który jest autorem 18 książek o Będzinie (m. in. historia cmentarza, parafii, kościoła św. Doroty i kopalń w Będzinie).

Nagrody w postaci statuetki przedstawiającej postać J. Dormana nadano w 660-lecie miasta Będzina.

Beata C-C

 

ZMARLI

  • Stanisław Winiarczyk

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".