sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 462 (30.09.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka: Apostoł Jan rzekł do Jezusa:

"Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego, że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie".

Warto zrobić wszystko, żeby nie czynić zła i nie być powodem zgorszenia, ale przede wszystkim, żeby pozostać wiernym Jezusowi. Ta wierność ma czasem bardzo wysoką cenę; gdy cięcia muszą być aż tak radykalne i bolesne, że mocne Chrystusowe porównanie do odcięcia ręki czy wyłupienia oka okazuje się bardzo trafne. Wybór tego, co trudne, ze względu na Chrystusa wymaga niekiedy heroizmu. Bóg jednak daje nam moc wytrwania w dobru. Trzeba tylko z ufnością przylgnąć do Niego i zanurzyć się w Jego miłości.

Anna Lutostańska

 

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA ODNOŚNIE DO URUCHOMIENIA PUNKTU PORADNICTWA DUCHOWEGO

Umiłowani Diecezjanie.

Ze względu na dobro duchowe wiernych, od 1 października 2018 roku Diecezja Sosnowiecka uruchamia Punkt Poradnictwa Duchowego przy Stałym Konfesjonale w Sosnowcu, w którym w każdy czwartek od godz. 18.00 do 19.30 będą dyżurować duszpasterze.

Poradnictwem będą objęte sprawy dotyczące duchowego rozwoju człowieka, znaczenia i roli modlitwy w życiu chrześcijanina, przygotowania do korzystania z sakramentów, zwłaszcza ze spowiedzi generalnej, tematyka duchowych zranień wynikających np. z uzależnień, grzechów przeciw czystości czy patologii rodzinnych, a także kwestia rozeznawania powołania.

Serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan, którzy potrzebują rozmowy, wsparcia, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, by mogli iść w swoim życiu za tym, czego oczekuje od nich Bóg.

Punkt Poradnictwa Duchowego mieści się w budynku plebanii przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu (tzw. „kościółek kolejowy” obok Dworca PKP, przy ul. 3 Maja 20A – wejście od strony świątyni).

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Punktu będą umieszczane na diecezjalnej stronie poświęconej Stałemu Konfesjonałowi.

Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup + Grzegorz

 

ZAPROSZENIA

W dniach 3-28 października w Rzymie będzie trwał Synod poświęcony młodzieży. Przez wszystkie dni trwania Synodu na Jasnej Górze będą trwały czuwania młodych z różnych diecezji w intencji Synodu. Zapraszamy młodzież na czuwanie 11 października, które będzie prowadzone przez młodych z naszej diecezji oraz diecezji częstochowskiej. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 a zakończy około godz. 1:00.

Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Margaretki w pierwszy czwartek każdego miesiąca o godz. 18.00 na czuwanie modlitewne do sanktuarium św. Jana Marii Vianney'a w Czeladzi-Piaskach. W programie Msza św., Droga Krzyżowa, Godzina Święta – adoracja indywidualna, konferencja i Apel Jasnogórski. 6 października (sobota), o godz. 10.00 odbędzie się diecezjalna pielgrzymka Apostolatu „Margaretka" do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a w sobotę 13 października r. odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka Margaretek do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Zapraszamy wszystkich chętnych do pielgrzymowania. Zapisy u ks. Pawła.

 

PROŚBA CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

W niedzielę 7 października będziemy zbierać ofiary do puszek, które zostaną przeznaczone na dzieła caritas, m.in.: schronienie dla ponad 200 osób każdego dnia, w tym także dzieci, ciepły posiłek, który dla wielu jest jedynym w ciągu dnia, rehabilitację niepełnosprawnych, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Drogie siostry i bracia to dzięki Wam Caritas w naszej diecezji może podejmować ciągle nowe zadania. Obecnie dobiega końca wyposażanie Dziennego Domu dla 30-tu osób starszych, jak również generalny remont Schroniska dla Bezdomnych. Za każde wsparcie a szczególnie za złożone do puszek 7.X. w imieniu naszych podopiecznych z serca dziękujemy i zapewniamy o modlitwie.

 

ZAŚLUBIENI

  • Urszula MARCINKOWSKA i Rafał MICHALIK

 

ZMARLI

  • Waldemar CZECH
  • Jan LORENTY
  • Stefan CZARDYBAN

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom Świętości Boga"