sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 462 (30.09.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka: Apostoł Jan rzekł do Jezusa:

"Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego, że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie".

Warto zrobić wszystko, żeby nie czynić zła i nie być powodem zgorszenia, ale przede wszystkim, żeby pozostać wiernym Jezusowi. Ta wierność ma czasem bardzo wysoką cenę; gdy cięcia muszą być aż tak radykalne i bolesne, że mocne Chrystusowe porównanie do odcięcia ręki czy wyłupienia oka okazuje się bardzo trafne. Wybór tego, co trudne, ze względu na Chrystusa wymaga niekiedy heroizmu. Bóg jednak daje nam moc wytrwania w dobru. Trzeba tylko z ufnością przylgnąć do Niego i zanurzyć się w Jego miłości.

Anna Lutostańska

 

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA ODNOŚNIE DO URUCHOMIENIA PUNKTU PORADNICTWA DUCHOWEGO

Umiłowani Diecezjanie.

Ze względu na dobro duchowe wiernych, od 1 października 2018 roku Diecezja Sosnowiecka uruchamia Punkt Poradnictwa Duchowego przy Stałym Konfesjonale w Sosnowcu, w którym w każdy czwartek od godz. 18.00 do 19.30 będą dyżurować duszpasterze.

Poradnictwem będą objęte sprawy dotyczące duchowego rozwoju człowieka, znaczenia i roli modlitwy w życiu chrześcijanina, przygotowania do korzystania z sakramentów, zwłaszcza ze spowiedzi generalnej, tematyka duchowych zranień wynikających np. z uzależnień, grzechów przeciw czystości czy patologii rodzinnych, a także kwestia rozeznawania powołania.

Serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan, którzy potrzebują rozmowy, wsparcia, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, by mogli iść w swoim życiu za tym, czego oczekuje od nich Bóg.

Punkt Poradnictwa Duchowego mieści się w budynku plebanii przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu (tzw. „kościółek kolejowy” obok Dworca PKP, przy ul. 3 Maja 20A – wejście od strony świątyni).

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Punktu będą umieszczane na diecezjalnej stronie poświęconej Stałemu Konfesjonałowi.

Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup + Grzegorz

 

ZAPROSZENIA

W dniach 3-28 października w Rzymie będzie trwał Synod poświęcony młodzieży. Przez wszystkie dni trwania Synodu na Jasnej Górze będą trwały czuwania młodych z różnych diecezji w intencji Synodu. Zapraszamy młodzież na czuwanie 11 października, które będzie prowadzone przez młodych z naszej diecezji oraz diecezji częstochowskiej. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 a zakończy około godz. 1:00.

Zapraszamy osoby modlące się za kapłanów, a szczególnie Margaretki w pierwszy czwartek każdego miesiąca o godz. 18.00 na czuwanie modlitewne do sanktuarium św. Jana Marii Vianney'a w Czeladzi-Piaskach. W programie Msza św., Droga Krzyżowa, Godzina Święta – adoracja indywidualna, konferencja i Apel Jasnogórski. 6 października (sobota), o godz. 10.00 odbędzie się diecezjalna pielgrzymka Apostolatu „Margaretka" do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a w sobotę 13 października r. odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka Margaretek do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Zapraszamy wszystkich chętnych do pielgrzymowania. Zapisy u ks. Pawła.

 

PROŚBA CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

W niedzielę 7 października będziemy zbierać ofiary do puszek, które zostaną przeznaczone na dzieła caritas, m.in.: schronienie dla ponad 200 osób każdego dnia, w tym także dzieci, ciepły posiłek, który dla wielu jest jedynym w ciągu dnia, rehabilitację niepełnosprawnych, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Drogie siostry i bracia to dzięki Wam Caritas w naszej diecezji może podejmować ciągle nowe zadania. Obecnie dobiega końca wyposażanie Dziennego Domu dla 30-tu osób starszych, jak również generalny remont Schroniska dla Bezdomnych. Za każde wsparcie a szczególnie za złożone do puszek 7.X. w imieniu naszych podopiecznych z serca dziękujemy i zapewniamy o modlitwie.

 

ZAŚLUBIENI

  • Urszula MARCINKOWSKA i Rafał MICHALIK

 

ZMARLI

  • Waldemar CZECH
  • Jan LORENTY
  • Stefan CZARDYBAN

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi".