Plon niesiemy, plon...

dozynki

W ramach obchodów Dni Powiatu Będzińskiego, w minioną niedzielę odbyły się po raz pierwszy w naszej parafii Diecezjalno-Powiatowe Dożynki. Mszy św. dożynkowej przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wraz z diecezjalnym duszpasterzem rolników - ks. Leszkiem Kołczykiem i dziekanem dekanatu czeladzkiego- ks. Januszem Grelą oraz innymi kapłanami.

Fotorelacja dostępna TUTAJ

W wygłoszonej homilii Ks. Biskup przypomniał zgromadzonym m.in. o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy rolników oraz o szacunku do chleba. W czasie Eucharystii starostowie dożynek: Pani Liliana Lehrer-Rychel i Pan Jacek Bara wnieśli okazały bochen chleba i wręczyli go Ks. Biskupowi. Po nich liczni przedstawiciele wszystkich dekanatów diecezji sosnowieckiej przynieśli dary ( m.in.: warzywa, owoce, ciasta, wędliny), które złożono przed ołtarzem. Po skończonej Mszy św. Ks. Biskup pobłogosławił i poświęcił zgromadzone wokół kościoła przepiękne wieńce dożynkowe, które wzięły udział w konkursie. I miejsce zajął wieniec KGW z Woli Kalinowskiej (gmina Sułoszowa), II miejsce - wieniec KGW z Przegini (gmina Jerzmanowice). Wyniki tego konkursu ogłoszono w drugiej części uroczystości na wzgórzu św. Doroty, gdzie po Mszy św. udano się wraz z Ks. Biskupem. Zgromadzeni mogli podziwiać obrzędy związane z dożynkami w wykonaniu Zespołu „Nasz Gródków” oraz wręczenie chleba dożynkowego Ks. Biskupowi i Staroście Powiatu Będzińskiego Panu Krzysztofowi Malczewskiemu przez starostów dożynkowych. Również przedstawiciele delegacji ukraińskiej z Rejonu Żydaczowskiego wręczyli staroście powiatu – okazały korowaj to jest świąteczny, dożynkowy bochen chleba wypieczony według ich tradycji. Zebrani na wzgórzu mieli okazję obejrzeć wiele stoisk z wyrobami ludowymi, jak np. przepiękne rękodzieła koronkowe ze Sławkowa, czy też z wyrobami spożywczymi. Były także występy zespołów jak np. Zespołu Kabaretowego OD..DO z Preczowa, Kapeli z Lubczy, Zespołu z Rejonu Żydaczowskiego na Ukrainie, który swym żywiołowym występem porwał ludzi do tańca. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili do późna, a około godziny 22,00 niebo nad Wzgórzem św. Doroty pojaśniało od sztucznych ogni. Należy wspomnieć, że mieszkańcy Grodźca i okolicy mieli tym razem okazję świętować aż dwa dni – 17 i 18 sierpnia , gdzie na naszym grodzieckim wzgórzu działo się tak wiele ciekawych rzeczy.

J i J.W

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"