Spełniamy swoje pragnieina. Wakacyjne rozmyślania. Szlakiem Świętego Jakuba.

 

 

Spełniamy swoje pragnienia. 

Wakacyjne rozmyślania. Szlakiem Świętego Jakuba.

Camino Portugues Da Costa z Porto (Portugalia) do Santiago de Compostela (Hiszpania)

Będzin Grodziec - Bydlin – Kraków - Porto - Santiago de Compostela - Fatima

 

 

Po raz pierwszy spotkali się w sierpniu 2019 roku podczas sierpniowej pielgrzymki z Olkusza do Częstochowy i zapragnęli iść szlakiem portugalskim do Santiago de Compostela.

W dniu 6 września 2021 roku, w roku św. Jakuba, sześciu pielgrzymów diecezji sosnowieckiej, a wśród nich Marek z naszej parafii wyruszyło na szlak św. Jakuba z Porto (Portugalia) do Santiago de Compostela (Hiszpania). Wyruszyli szlakiem Camino Portugues, a wybrana trasa to Da Costa. Zróżnicowanie wiekowe: Paweł 18 lat z Kolbarku, którego tata pochodził z Bydlina, Piotr 23 lata z Bydlina, Damian lat 29 z Brzegu, którego żona Wiola pochodzi z Bydlina, Paweł 31lat z Krakowa, Żona Klaudia pochodzi z Bydlina, Jarek 49 lat z Bydlina i Marek 63 lata z Będzina – Grodźca nie przeszkadzało w codziennej wędrówce.

Na pielgrzymi szlak wyruszyli z Katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto (SÈ CATEDRAL), gdzie pobrali paszporty pielgrzymów. Po 6 dniach wędrówki w Portugali weszli do Hiszpanii. Do Santiago de Compostela na plac przed katedrą dotarli 16 września o godz. 13.00.

Po 11 dniach wędrówki wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, gór, lasów, w trakcie burz i ulew, w tropikalnej wilgotności, ogromnej liści rzek, strumyków, winnic, z wieloma ranami, obolałym ciałem ale szczęśliwi okazywali swą radość na placu przed Katedrą Santiago de Compostela, spełniając swoje pragnienie.

Msze świętą w intencji pielgrzymujących, błogosławieństwa udzielił ks. kan. Piotr Pilśniak opiekun duchowy pielgrzymki w Kościele Pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Będzinie Grodźcu. Błogosławieństwa na pielgrzymi szlak udzielili nadto proboszczowie parafii, z których pochodzą pielgrzymi tj. ks. Krzysztof Słomian (Bydlin), oraz ks. Włodzimierz Wiecha – opiekun ruchu Wojowników Maryi z Wolbromia.

Każdy dzień pielgrzymi rozpoczynali wczesnym świtem. Na trasie odśpiewywali Kiedy ranne wstają zorze, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W modlitwie różańcowej grupowej zanosili intencje w mieni parafii, diecezji i swoje osobiste. Na trasie spotykali się z ogromną, ogromną życzliwością miejscowej ludności i wędrujących pielgrzymów.

„Buen camino” to najczęściej słyszane słowa na szlaku, pozdrowienie przekazywane sobie nawzajem. Przemierźli wspólnie ponad 370 km. Duchowe wsparcie to codzienna łączność na kale YouTube o godz. 7.00 z Kościołem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Będzinie Grodźcu i uczestnictwo w Eucharystii (ks. kan. Piotr Pilśniak opiekun duchowy), wieczorami z swoimi bliskim. Błogosławieństwa pielgrzymom na trasie udzielił biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak, który przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za odbytą pielgrzymkę w Bydlinie. Ekscelencja spotkał się w domu pielgrzyma Jarka z pielgrzymami i ich rodzinami w Bydlinie. W drugim dniu pielgrzymowania, pielgrzymi pokonali odległość ponad 53 km co w kocówce pozwoliło udać się jeszcze do Fatimy.

Dla noszących swoje pragnienie o Santiago de Compostela: jak przeżyć dziennie z noclegiem za 30 Euro? Jak odchudzić plecak do 7 lub 5 kg? jakie buty? materiały opatrunkowe? na te i inne wątpliwości chętnie odpowiemy.

„Buen camino” w imieniu pielgrzymujących

Marek

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"