Nasz Kościół, nr 715 (08.01.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan po98/9wstrzymywał Go, mówiąc: "To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?" Jezus mu odpowiedział: "Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe". Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie".

Chrystus jest dobrym pasterzem, który krwią swoich ran uleczył nas, abyśmy mieli obfite życie, by nam się we wszystkim dobrze powodziło i abyśmy byli zdrowi tak, jak dobrze się mają dusze nasze. Chrystus, żyjąc na ziemi, pełen litości chodził czyniąc dobrze i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła.

Marek Ristau

 

PATRON DNIA

Święty Piotr Tomasz, biskup urodził się ok. 1305 r. w Gaskonii we Francji. W wieku 21 lat wstąpił do karmelitów. W Awinionie zasłynął swoją elokwencją i głoszonymi kazaniami. W 1354 r. został mianowany biskupem Patti i Lipari, pięć lat później - biskupem Corony. W 1363 r. został arcybiskupem Candii na Krecie, a rok później - patriarchą tytularnym Konstantynopola. Zmarł 6 stycznia 1366 r.

 

RELIGIJNY PRZYKŁAD BERTY BAUER cz. I

W Starym Dzikowie niedaleko Lubaczowa uzbrojony radziecki żołnierz, prawdopodobnie podczas libacji alkoholowej, strzelał do krzyża po czym wkrótce osobiście został zastrzelony przez nadlatujący niemiecki samolot myśliwski. Kara od Pana Boga przyszła więc natychmiast. Historia ta jest niemalże identyczna z historią krzyża w Licheniu.

Dnia 20 lipca 1944 r. pułkownik Claus Schenk Graf von Stauffenberg dokonał w Prusach Wschodnich niedaleko Kętrzyna zamach na życie Adolfa Hitlera. Praktycznie następnego dnia cała akcja była już zakończona śmiercią tych, którzy pragnęli śmierci wodza III Rzeszy. Tylko luźne przypuszczenie może sugerować związek zamachu na Hitlera z postawą Berty Bauer. Pamiętajmy, że był to okres do przygotowań do Powstania Warszawskiego 1944, gdy ofensywa radziecka przeciw Niemcom dziwnie wyhamowała na Wiśle czekając na rzekome dalsze rozkazy. Konin i okolice nie miały tutaj w tym momencie większego znaczenia strategicznego.

Zajrzyjmy do archiwum parafialnego w Licheniu. Do 1940 r. proboszczem w kaplicy półpublicznej w Licheniu był ks. Jan Przydacz, który przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po wyzwoleniu do Polski już nie powrócił i pracował w Niemczech, Szwecji, a ostatecznie w USA. Kronika Parafii w Licheniu za lata 1946-1949 wspomina, że pierwsze nabożeństwo odbyło się w Licheniu po II wojnie światowej w lutym 1945 r. Odprawił je ks. Alfons Konstanty Hytry, proboszcz z Gosławic w latach 1945-1958. Nie wspomniał nam nic o Bercie Bauer. Od kwietnia 1945 – 1949 parafią w Licheniu zarządzał pochodzący ze wschodnich rubieży Polski ks. Aleksander Dobrucki (ur. 1914 r.), który również milczał na temat działalności Berty Bauer. Ks. Aleksander Dobrucki w 1949 r. działał w Brudzewie Kaliskim jako proboszcz, ostatecznie pracował w nadgranicznym Gubinie w latach 1958-1985, a warunki polityczne zapewne nie były sprzyjające by przypominać sobie postać Niemki Berty Bauer z czasów II wojny światowej. W 1946 r. we Włocławku wspomniał dzieje obrazu Matki Boskiej z Lichenia, lecz była to tylko krótka wzmianka, która mogła być ocenzurowana w ówczesnych warunkach politycznych. Znajdująca się w Archiwum Parafii w Licheniu na stronie 4 informacja maszynopisowa ks. Józefa Glinki MIC (1918-2005) wspomina złą postawę Niemki z Lichenia. Był on proboszczem w Sanktuarium Księży Marianów w Licheniu w latach 1949-1957. Z omawianego dokumentu dowiadujemy się, że osoba, która dokonała profanacji krzyża zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Źródło ks. Józefa Glinki ze Zgromadzenia Księży Marianów nie jest do końca pewne. Powstało ono dość późno - po pięciu latach po wydarzeniach z okresu niemieckiej okupacji. Ks. Józef Glinka żył także w XXI wieku i nigdy już nie starał się dociec do wydarzeń z Lichenia, szczególnie z 1944 r.

W archiwum parafialnym w Licheniu zauważamy także Księgę zeznań o kulcie cudownego obrazu z okresu II wojny światowej. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że kierownikiem obozu Hitlerjugend działającym przy kościele licheńskim był Volksdeutsch polskiego pochodzenia, który niszczył sprzęt kościelny, bluźniąc przeciw religijności. W tym przypadku zachowały się nazwiska zeznających Polaków. Nie ma tutaj mowy o Bercie Bauer.

Kazimierz Taczanowski

 

OCHRZCZENI

  • Zofia Emilia JAS

 

ZMARLI

  • Wojciech GWÓŹDŹ

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"