Nasz Kościół, nr 727 (02.04.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści”. Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: „Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach”. Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: „Kto to jest?” A tłumy odpowiadały: „To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei”.

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Może się ktoś dziwić, że Jezus zgodził się triumfalnie wjechać do Jerozolimy, zgodził się, by rzucano mu pod nogi, jak królowi, płaszcze i palmy. On, który urodził się w Betlejem, „w bardzo podłym mieście”, On, który bezbronny uciekał do Egiptu przed uzbrojonymi żołnierzami Heroda, On, który ukrył się na pustyni, gdy chciano ogłosić Go królem – tylko raz jeden zgodził się na triumfalną drogę. Wtedy, kiedy ta droga wiodła do śmierci.

Nie bardzo możemy się w tym wszystkim połapać. Wydaje się, że do śmierci wiedzie tylko droga krzyżowa, bez płaszczów i palm pod nogami, na piechotę, bez osiołka. Triumfalny wjazd był chyba pomyłką.

Czym była triumfalna droga Jezusa, po której pozostała nam procesja jako pamiątka? Była to droga do śmierci. Triumf Jezusa poprzedził Wielki Piątek.

ks. Jan Twardowski

 

OCHRZCZENI

  • Filip STAWIARZ

 

ZMARLI

  • Danuta GĘBOREK
  • Henryk GRAJCAR

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom Świętości Boga"