Nasz Kościół, nr 763 (10.12.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: "oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki", wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: "idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym".

„Początek Ewangelii o Jezusa Chrystusie”, jak podał Święty Marek (Mk1,1). Ewangelia, słowo greckie, znaczy „dobra nowina”. Czytamy o początku dobrej nowiny o Chrystusie Panu. Co to za nowina, sprzed dwóch tysięcy lat? Jednak w potopie starzejących się książek, ludzi, ideologii, które najpierw są – jak mówiliśmy- niedorzeczne, potem niebezpieczne, a potem dawno znane, Ewangelia stale jest czymś nowym. Takie jak słońce. Słońce ma więcej niż dwa tysiące lat, a każdy jego promień jest łaską Bożą na dzisiaj. Nie na wczoraj, nie na jutro – na dzisiaj. Nowość Ewangelii polega na tym, że możemy ją na nowo odczytywać. Na nowo do niej dorastać. Na nowo nią się zdumiewać

ks. Jan Twardowski

 

PAPIEŻYCA JOANNA

W latach 1972 i 2009 kino europejskie zainteresowało się historią papieżycy Joanny, rodem z Anglii, działającej także w niemieckiej Moguncji, jako pewnej historycznej zagadki. Już na samym początku istniało podejrzenie, że mamy tutaj do czynienia z pewną literacką fikcją. Jako dowód przedstawiano dokumentację watykańską związaną z pontyfikatami papieży żyjących w połowie IX wieku, a więc z okresu życia rzekomej papieżycy Joanny. Jej ponfyfikat miał być bardzo krótki zakończony w Rzymie w 855 r. pod imieniem papieża Jana VIII. Był to okres, kiedy to na stolicy Piotrowej zasiadały w rzeczywistości zupełnie inne osoby.

Z filmu z 2009 r. dowiadujemy się jakoby następcą papieżycy Joanny miał być Anastazjusz, który sam ogłosił się papieżem w Rzymie. Pisząc „Liber pontifikalis” stworzyć miał dzieło ponadczasowe, czyli spis wszystkich papieży oprócz owej Joanny. Sprawa wyniknęła rzekomo z osobistej nienawiści Anastazjusza do Joanny. Czy tak było naprawdę? Tego już się z pewnością nie dowiemy. Dzieło Anastazjusza miało być w kręgach watykańskich uznane za genialne, choć inne podobne źródła wykazały we wspomnianym dziele liczne nieścisłości, czy wręcz niedopowiedzenia.

W filmie z 2009 r. zauważono, że po 40 latach po śmierci Joanny w Rzymie nie odnaleziono w bibliotekach kościelnych adnotacji w manuskryptach o owej papieżycy, która miała być pierwszą kobietą na papieskim urzędzie. Sytuacja taka stała się podstawą do tworzenia licznych fikcyjnych legend o wspomnianej przez nas osobie, w których trudno dociec gdzie jest granica historycznej prawdy i zwykłej mitologii.

Kazimierz Taczanowski

 

ROZWAŻANIE

Oczekujemy na powtórne przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, a oczekując tego, staramy się, aby On nas znalazł bez plamy i skazy, w pokoju serca. W Dniu Pańskim, który nadejdzie znienacka, wszystko ulegnie zagładzie i nastanie nowe niebo i nowa ziemia, w których zamieszka sprawiedliwość. Oczekujemy i pragniemy gorąco nastania dnia Bożego, bo lepiej być z Panem. Dla nas bowiem, żyć to Chrystus, a umrzeć to zysk. Nasza wieczna ojczyzna jest w niebie. Idziemy do Ojca.

Marek Ristau

 

PATRON DNIA

Święty Grzegorz III, papież urodził się w 690 roku. Do Rzymu przybył jako młody benedyktyn. W czasie pogrzebu Grzegorza II został niespodziewanie wybrany na papieża przez aklamację ludu rzymskiego. Konsekrowany został 18 marca 731 roku. Grzegorz III kontynuował działalność swego poprzednika. Nie dopuścił do niszczenia obrazów w Italii. Grzegorz III imponował wszystkim wymową, władał biegle greką, łaciną i syryjskim. Popierał także życie monastyczne i otwierał nowe klasztory. Zreorganizował nabożeństwa. Wystawił kilka nowych kościołów w Rzymie, a wiele z nich odnowił. Zmarł w Rzymie w jedenastym roku pontyfikatu - 27 lub 28 listopada 741 r.

 

ZMARLI

  • Anna NAWROT
  • Irena BUGAJSKA

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".