Nasz Kościół, nr 763 (10.12.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: "oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki", wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: "idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym".

„Początek Ewangelii o Jezusa Chrystusie”, jak podał Święty Marek (Mk1,1). Ewangelia, słowo greckie, znaczy „dobra nowina”. Czytamy o początku dobrej nowiny o Chrystusie Panu. Co to za nowina, sprzed dwóch tysięcy lat? Jednak w potopie starzejących się książek, ludzi, ideologii, które najpierw są – jak mówiliśmy- niedorzeczne, potem niebezpieczne, a potem dawno znane, Ewangelia stale jest czymś nowym. Takie jak słońce. Słońce ma więcej niż dwa tysiące lat, a każdy jego promień jest łaską Bożą na dzisiaj. Nie na wczoraj, nie na jutro – na dzisiaj. Nowość Ewangelii polega na tym, że możemy ją na nowo odczytywać. Na nowo do niej dorastać. Na nowo nią się zdumiewać

ks. Jan Twardowski

 

PAPIEŻYCA JOANNA

W latach 1972 i 2009 kino europejskie zainteresowało się historią papieżycy Joanny, rodem z Anglii, działającej także w niemieckiej Moguncji, jako pewnej historycznej zagadki. Już na samym początku istniało podejrzenie, że mamy tutaj do czynienia z pewną literacką fikcją. Jako dowód przedstawiano dokumentację watykańską związaną z pontyfikatami papieży żyjących w połowie IX wieku, a więc z okresu życia rzekomej papieżycy Joanny. Jej ponfyfikat miał być bardzo krótki zakończony w Rzymie w 855 r. pod imieniem papieża Jana VIII. Był to okres, kiedy to na stolicy Piotrowej zasiadały w rzeczywistości zupełnie inne osoby.

Z filmu z 2009 r. dowiadujemy się jakoby następcą papieżycy Joanny miał być Anastazjusz, który sam ogłosił się papieżem w Rzymie. Pisząc „Liber pontifikalis” stworzyć miał dzieło ponadczasowe, czyli spis wszystkich papieży oprócz owej Joanny. Sprawa wyniknęła rzekomo z osobistej nienawiści Anastazjusza do Joanny. Czy tak było naprawdę? Tego już się z pewnością nie dowiemy. Dzieło Anastazjusza miało być w kręgach watykańskich uznane za genialne, choć inne podobne źródła wykazały we wspomnianym dziele liczne nieścisłości, czy wręcz niedopowiedzenia.

W filmie z 2009 r. zauważono, że po 40 latach po śmierci Joanny w Rzymie nie odnaleziono w bibliotekach kościelnych adnotacji w manuskryptach o owej papieżycy, która miała być pierwszą kobietą na papieskim urzędzie. Sytuacja taka stała się podstawą do tworzenia licznych fikcyjnych legend o wspomnianej przez nas osobie, w których trudno dociec gdzie jest granica historycznej prawdy i zwykłej mitologii.

Kazimierz Taczanowski

 

ROZWAŻANIE

Oczekujemy na powtórne przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, a oczekując tego, staramy się, aby On nas znalazł bez plamy i skazy, w pokoju serca. W Dniu Pańskim, który nadejdzie znienacka, wszystko ulegnie zagładzie i nastanie nowe niebo i nowa ziemia, w których zamieszka sprawiedliwość. Oczekujemy i pragniemy gorąco nastania dnia Bożego, bo lepiej być z Panem. Dla nas bowiem, żyć to Chrystus, a umrzeć to zysk. Nasza wieczna ojczyzna jest w niebie. Idziemy do Ojca.

Marek Ristau

 

PATRON DNIA

Święty Grzegorz III, papież urodził się w 690 roku. Do Rzymu przybył jako młody benedyktyn. W czasie pogrzebu Grzegorza II został niespodziewanie wybrany na papieża przez aklamację ludu rzymskiego. Konsekrowany został 18 marca 731 roku. Grzegorz III kontynuował działalność swego poprzednika. Nie dopuścił do niszczenia obrazów w Italii. Grzegorz III imponował wszystkim wymową, władał biegle greką, łaciną i syryjskim. Popierał także życie monastyczne i otwierał nowe klasztory. Zreorganizował nabożeństwa. Wystawił kilka nowych kościołów w Rzymie, a wiele z nich odnowił. Zmarł w Rzymie w jedenastym roku pontyfikatu - 27 lub 28 listopada 741 r.

 

ZMARLI

  • Anna NAWROT
  • Irena BUGAJSKA

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"