Nasz Kościół, nr 780 (07.04.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: "Widzieliśmy Pana!" Ale on rzekł do nich: "Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę". A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: "Pokój wam!" Następnie rzekł do Tomasza: "Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym". Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: "Pan mój i Bóg mój!" Powiedział mu Jezus: "Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Głosimy zmartwychwstanie Chrystusa, bo każdy, kto uwierzy w sercu swoim, że Bóg wskrzesił Go z martwych, będzie zbawiony. Każdy, kto uwierzy, że Jezus jest Panem i Mesjaszem, z Boga się narodzi i śmierci drugiej nie zazna na wieki. Kto uwierzy, że Jezus jest Synem Bożym, będzie zwycięzcą nad światem i diabłem, ponieważ Chrystus zwyciężył świat i jest większy od tego, który jest bogiem tego upadłego świata.

Marek Ristau

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Bóg nie został wymyślony przez ludzka logikę i nie ma takiego rozumu, który pojąłby Boże tajemnice. Dlatego wierze zawsze towarzysza wątpliwości. Z wiarą jest tak jak z miłością. Wierzy się i kocha., choć nic nie zostało udowodnione.

„Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20,29).

Tymi słowami Jezus błogosławi wierze trudnej, ciemnej, bez objawień, widzeń.

Wiara z wątpliwościami bywa nieraz krzyżem, ciągłym szukaniem, godnym wielkiego Boga. Mieć wątpliwości i wierzyć jest niezwykłym zjawiskiem wiary, prowadzącym do spotkań z Jezusem w ciągłych nawróceniach.

ks. Jan Twardowski

 

ZAMYŚLENIA

Nie proszono mnie tutaj ale przyszedłem. Musiałem tutaj przyjść, gdzie są wszyscy z tej ziemi. Posłuchajcie moich wierszy:

„Da Bóg nam kiedyś zasiąść w Polsce wolnej

Od żyta złotej, od lasów szumiącej,

Da Bóg, a przyjdzie dzień nieustający

Dla srebrnych pługów udręki mozolnej".

 

A może ten o Mochnackim:

„Mochnacki jak trup blady siadł przy klawikordzie

I z wolna jął próbować akord po akordzie

Już ściany pełnej sali w żółtym tona blasku

A tam w kącie kirasjer w wyzłacanym kasku".

 

Albo ten:

„O mazur, biały mazur w ogłupiałej sali:

Dziś! Dziś! dziś! Wieś zaciszna i sznury korali".

 

Ach to pan Lechoń przyszedł do nas. Roman Brandstaetter rzekł do Juliusza, już nas dwóch jest, którzy w dalekim kraju biblijnym korzenie mają, a ojczyzną ich kraj Szopena.

Panie Janie o mojej matce też pan pisał – rzekł do Lechonia Juliusz. Tak pisałem:

„Ona, dama najpierwsza białego Krzemieńca W starym dworku z modrzewia, gdy wieczór oddycha... ...przy czarnym fortepianie siada I w półmroku salonu gra Szopena z cicha".

Grzegorz Pieńkowski

 

ZAPROSZENIE NA KONCERT

W sobotę 13 kwietnia zapraszamy do naszego kościoła na wspaniały koncert „BAROKOWE SACRUM” w wykonaniu solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach wraz z Zespołem Wokalnym tejże Akademii, Chórem Akademickim Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej i Zespołem Instrumentalnym pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łoboda. Wystąpi blisko 50. artystów. Koncert rozpocznie się o godz. 17.30, następnie o godz. 18.00 Msza św. z udziałem artystów i po zakończonej eucharystii druga część koncertu. Szczegóły są zamieszczone na plakacie. Serdecznie zapraszamy na to wspaniałe wydarzenie.

 

PATRON DNIA

Święty Jan Chrzciciel de la Salle, prezbiter urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie. W trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii. Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry Terezjanki. W tej pracy pomagali mu ochotnicy i z tych ochotników z czasem powstało zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkół Chrześcijańskich. Jan miał wówczas zaledwie 31 lat. Stworzył wiele typów szkół - podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan zajmuje więc poczesne miejsce. Do rewolucji francuskiej (1789) w samej Francji zgromadzenie posiadało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r.

 

ZMARLI

  • Janusz GAŁUSZKA

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"