Nasz Kościół, nr 114 (29.01.2012r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

 

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Każdy zapewne zna - choćby nawet z filmów, ludzi obdarzonych siłą woli i charakteru. Takich ludzi dobrowolnie uznaje się za autorytet i poddaje się im w  posłuszeństwo. Tacy urodzeni przywódcy łatwo wspinają się po szczeblach władzy, ale ostatecznie ktoś wcześniej te szczeble ustanawiał i zatwierdzał. Władza Jezusa była absolutna: nikt nie musiał jej nadawać, zatwierdzać ani uznawać. I dlatego Jezus budził takie zdumienie wśród ludzi i przestrach w świecie złych duchów. Można się tu odwołać do słów ks. Mariusza Pohla, który uważa, że samo Słowo Chrystusa wystarczyło, aby Mu się podporządkować. Słowo ma moc: może niszczyć, ranić, wprowadzać w błąd, zagarniać w niewolę złudzeń, może zarażać nienawiścią, wprowadzać nieufność. Może też dodawać sił i nadziei, budować człowieka, umacniać, oświecać, prowadzić ku prawdzie. Chyba doskonale znamy obydwa zakresy możliwości słów – zrodzonych z prawdy bądź z kłamstwa. Słowo Jezusa było zrodzone z samej prawdy, ono wręcz tę prawdę ustanawiało. Każdy, kto tylko te słowa chciał przyjąć, otwierał się na prawdę i na jej moc. Prawda czyni człowieka wolnym, wyzwala od złudzeń, pozwala dokonywać prawdziwych wyborów, podejmować słuszne decyzje. Prawda daje człowiekowi poczucie racji i siły: czynię to, co trzeba, idę we właściwym kierunku. Ten, kto jest wierny prawdzie nigdy nie poniesie klęski, nawet, jeśli ulegnie przemocy. Tylko że za prawdę trzeba płacić: cenę wierności, świadectwa, odwagi, rezygnacji z drobnych machlojek, życiowych ułatwień i taniej wygody, nieraz cenę prześladowań. Jeśli zabraknie nam odwagi, aby samemu przyjąć prawdę, nigdy nie będziemy w pełni wolni, a nasze słowa będą pozbawione mocy.

Ania

 

O NASZYM KOŚCIELE CZ. IV

Po zakończeniu II wojny światowej życie w Grodźcu powoli zaczęło wracać do normy. W parafii nastąpiły zmiany – w kwietniu 1945 roku dotychczasowego proboszcza ks. Stanisława Bilskiego zastąpił nowy proboszcz – ks. Julian Suma, który przybył do nas z Siemonii.

Po zapoznaniu się z sytuacją i stanem obiektów parafialnych uznał, że wśród wielu spraw bardzo ważną jest uratowanie kościółka św. Doroty od całkowitej ruiny.

Do kościoła św. Katarzyny należało zakupić dzwony, w miejsce zrabowanych przez Niemców. Zakup i instalację ich zrealizowano w 1952 r., a konsekracji dokonał biskup ks. Stanisław Czajka – sufragan częstochowski. Bardzo ważną sprawą w czasie liturgii jest odpowiednia oprawa muzyczna. W styczniu 1954 roku proboszcz ks. Julian Suma wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej zawarli umowę z firmą „W. Biernacki i s-ka” na wykonanie i instalację 12-głosowych organów. Umowa dość szybko została zrealizowana i już w maju 1955 roku, biskup ks. Zdzisław Goliński dokonał poświęcenia nowego instrumentu.

Po rozbudowie kościoła należało rozwiązać poważny problem, jakim było zapewnienie wiernym odpowiedniej temperatury w okresie zimowym. W tym celu wykonano w 1959 roku instalację grzewczą, która poprawiła warunki.

3 sierpnia 1960 roku umarł proboszcz ks. Julian Suma i nowym proboszczem zostaje ks. Leopold Szweblik. Kontynuuje on prace remontowe i konserwatorskie. Na starej, zabytkowej części kościoła wymieniono uszkodzoną dachówkę, w 1967 roku wykonano nową polichromię oraz odnowiono kaplicę św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a rok później kaplicę św. Jana Chrzciciela i nową część kościoła. W czasie uroczystości odpustowych w listopadzie 1968 roku biskup ks. Franciszek Musiel dokonał poświęcenia. Odnowienia i konserwacji wymagał również ołtarz główny wraz z zabytkowym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem – te prace wykonano w 1969 roku.

W 1976 roku zakupiono obraz bł. Maksymiliana Kolbego i umieszczono go na ołtarzu w kaplicy św. Stanisława Biskupa i Męczennika – od tej pory kaplicę nazwano Kaplicą bł. Maksymiliana Kolbego.

Pewną niedogodnością był brak oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego do przechowania trumny ze zmarłym przed mszą pogrzebową. Brak kaplicy na cmentarzu spowodował konieczność przygotowania stosownego pomieszczenia. Dlatego w 1978 roku przy zabytkowej części kościoła, pod wykonanym zadaszeniem, dobudowano ściany i w ten sposób powstały dodatkowe pomieszczenia. Jedno z nich, odpowiednio wyposażone, przeznaczono do celów pogrzebowych.

Kolejne zmiany w latach 1983-84 to wymiana pokrycia dachowego na zabytkowej części kościoła. Po usunięciu dachówki i naprawie więźby dachowej, zabytkową część pokryto blachą miedzianą co znacznie odciążyło konstrukcję dachu. Aby ujednolicić zewnętrzny wygląd całego kościoła w latach 1990-1991 otynkowano jego nową część, a w 1999 roku także dzwonnicę.

Kaplica chrzcielna św. Jana przestała pełnić swą pierwotną funkcję, ponieważ sakramentu chrztu św. udzielano przed ołtarzem głównym – proboszcz ks. Stanisław Wojtuszkiewicz podjął decyzję o przeznaczeniu jej na kaplicę dla matek z małymi dziećmi. W trakcie prac adaptacyjnych i konserwacyjnych ołtarza w tejże kaplicy, pod zewnętrznym obrazem odkryto nieznany, witrażowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Obraz był częściowo uszkodzony, w górnej części brakowało kilkudziesięciu elementów. Uzupełnienia ubytków dokonał grodziecki artysta plastyk p. Eugeniusz Samek. Okazało się, że fundatorem tego obrazu był ówczesny proboszcz ks. Stanisław Bilski w podzięce za zwolnienie z obozu koncentracyjnego w 1940 roku.

Kaplicę nazwano kaplicą Matki i Dziecka, a sam obraz Matki Bożej Grodzieckiej. Przez pewien czas w każdą środę o godz.17:00 odbywały się tu nabożeństwa do Matki Boskiej Grodzieckiej. I tak następowały zmiany w samym kościele i w jego otoczeniu.

Zmiany jakie dokonują się za przyczyną obecnego proboszcza ks. Piotra Pilśniaka możemy obserwować na bieżąco biorąc udział we mszach świętych i życiu naszej parafii.

J. i J. W

 

APEL BISKUPA SOSNOWIECKIEGO

Umiłowani Diecezjanie!

W ostatnich dniach cała Polska, a nade wszystko nasza Sosnowiecka Diecezja, poruszona została informacją o porwaniu 6 miesięcznej Madzi z Sosnowca. W tym czasie poszukiwań, w które zaangażowane są rożne służby publiczne, rodzina, przyjaciele i ludzie dobrej woli, chciejmy w naszych modlitwach polecać ich wszystkich Bogu. Nie bądźmy obojętni i nie traćmy nadziei na szczęśliwe zakończenie poszukiwań. Prośmy Jezusa Miłosiernego, przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, o szczęśliwy powrót małej Madzi do jej rodziców.

 

POMÓŻ ODNALEŹĆ MAŁĄ MADZIĘ

Na stronie internetowej śląskiej policji można zobaczyć zdjęcie Magdy. Dziewczynka ma 60-70 cm wzrostu, ciemnozielone oczy i ciemnobrązowe włosy wytarte z tyłu głowy. Dziecko, w dniu porwania, ubrane było w różową czapkę z białym trójkątem z przodu, dwuczęściowy pluszowy komplet koloru beżowego zapinany na zamek, spodnie w tym samym kolorze, białe rękawiczki. Wraz z dzieckiem zniknął kocyk koloru różowego w różnokolorowe misie. Wszystkie osoby, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje w tej sprawie, proszone są o kontakt z sosnowieckimi policjantami - tel. 32 296 12 55, lub z najbliższą jednostką policji - tel. 997. Za pomoc w ustaleniu sprawcy napadu wyznaczono nagrodę.

 

INFORMACJE

Zaślubieni:

  • Justyna Anna Filapek i Mateusz Gabriel Matusiak


ŻYCZENIA

Z okazji imienin Drogiej Agnieszce Zimnej składamy życzenia uśmiechu, spełnienia marzeń, rozwijania talentów, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej i dziękujemy za to, że jesteś taka kochana!

Życzy Redakcja „NK”

 

Swoje imienny obchodziła również Agnieszka Król, której życzymy błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, spełnienia marzeń, radości i szczęścia i dziękujemy, że tak pięknie dbasz o naszą parafialną świątynię. Niech Ci Dobry Bóg za to wynagradza potrzebnymi łaskami.

Redakcja „NK”

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

NUMER KONTA PARAFII: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 


Redakcja: Anna Śmigielska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"