Nasz Kościół, nr 229 (13.04.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści”. Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: „Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach”. Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: „Kto to jest?” A tłumy odpowiadały: „To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei”.

„Bóg każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie”. Warto z takim nastawieniem, do którego zachęca Izajasz, podejść do lektury tekstów Niedzieli Palmowej. Słuchać, widzieć obrazy, które pojawiają się w wyobraźni. W ten sposób podążać za Jezusem, by móc przeżyć Jego Ewangelię taką, jaką dzisiaj objawia. Po prostu być z Panem w Jego drodze.

O. Tomasz Zamorski OP

 

CO CZYNI CZŁOWIEKA WOLNYM?

O PRZECIWSTAWIANIU SIĘ ZŁU

Wiele wydarzeń, w których uczestniczymy na co dzień, wzbudza nasze kontrowersje i niezgodę. Czy to będzie sytuacja polityczna, sytuacja ekonomiczna, wysokie ceny paliwa czy choćby dziury w drodze. Mamy tendencję do tego, aby komentować, narzekać, żalić się, mieć pretensje. I na tym często poprzestajemy. Zło dzieje się obok nas, a my na to mimowolnie zgadzamy się.

Kluczem do przeciwstawienia się złu (w różnych postaciach) jest praktykowanie trzech zasad: samoświadomości, wrażliwości na sytuację oraz sprytu na co dzień. A oto szczegółowe wskazówki postępowania:

  1. Przyznanie się do błędu: „Nie miałem racji”, „Przepraszam”. Nie należy usprawiedliwiać czy racjonalizować naszych błędów, tym samym poświęcając im masę czasu. Należy je zostawić za sobą i iść do przodu.
  2. Bądź uważny. Nie zawsze zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów sprawdzają się w nowych sytuacjach. Stare nawyki hamują nas przed poszukiwaniem nowych rozwiązań. Należy włączyć wówczas myślenie krytyczne i refleksyjne. Najpierw pomyśleć, potem działać. Doraźnie środki nie zawsze skutecznie rozwiązują skomplikowane sytuacje.
  3. Przyjmij odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Usiądź za sterem swego życia. Nie mów, że to sytuacja zdecydowała o tym, czy o innym wydarzeniu. Ktoś mnie do tego zmusił. Każdy z nas jest panem własnego losu i sam podejmuje decyzje.
  4. Umacniaj swoją wartość. Bądź odważny w wyrażaniu słusznych opinii. Nie pozwól traktować się anonimowo i „tak, jak wszystkich”. Każdy z nas jest chrześcijaninem, to wielkie i odważne zadanie, lecz wiemy, kto stoi zawsze u naszego boku.
  5. Nie ulegaj pozornym autorytetom. Tym, którzy uzurpują sobie prawo do władzy i posłuszeństwa innych. Ceń u innych mądrość, kwalifikacje, doświadczenie, ale nie zajmowaną pozycję czy status finansowy.
  6. Znajdź grupę, w której będziesz akceptowany za to, kim naprawdę jesteś, a nie kosztem własnych poglądów. Pragniemy przynależności i akceptacji innych, lecz ta potrzeba musi być wyważona, bo może się zdarzyć, że ktoś wykorzysta bezpodstawnie nasze zaufanie.
  7. Podejmując ważne decyzje miej na względzie zarówno własny układ odniesienia, czyli twoje osobiste wartości i normy, ale także przeprowadź analizę kosztów i korzyści w odniesieniu do przyszłych konsekwencji twoich działań. To pomaga bardziej świadomie podjąć trudną decyzję i umacnia w postanowieniach.
  8. Nie poświęcaj siebie w zamian za złudzenie bezpieczeństwa. Potrzeba bezpieczeństwa jest potężną siłą zachowania ludzkiego. Manipulatorzy najczęściej uzyskują władzę nad nami, oferując nam pozorne bezpieczeństwo, w zamian za zrzeknięcie się części swej wolności osobistej.

WOBEC PRZECIWNOŚCIOM

Nie pozwól, aby przeciwności losu zniszczyły twoje siły, zamiary i nadzieję. W każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście. Znajdą się ludzie i możliwości, które wesprą twoje słuszne zamiary. Nie piętrz trudności w wyobraźni. Często mówi się, że „nieszczęścia chodzą parami”, a w konsekwencji mamy jedynie czarną wizję przyszłości z wątpliwym zakończeniem. Aby eliminować trudności, należy je analizować i skutecznie im przeciwdziałać, krok po kroku. Te problemy należy postrzegać tylko jako to, czym są. Nie należy oddawać im własnej energii, wyolbrzymiać ich poprzez nasz lęk o przyszłość. Trudności mają to do siebie, że są umiejscowione w czasie: przyszły i kiedyś przeminą.

Postawa chrześcijanina zobowiązuje do wypowiedzenia z wiarą słów: „Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia” (Flp 4,13). To potężne zdanie przeciwko złu i bezsilności, które nas otaczają i czasem się nam udzielają. „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam” (Rz 8,31). Pamiętajmy o tym zawsze.

Monika Kornaszewska-Polak

 

NOWENNA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

(Dz. 57) "...Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą mi kazał Jezus napisać i odprawiać przed świętem Miłosierdzia. Rozpoczyna się w Wielki Piątek. Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie..."

Dzień pierwszy: Dziś sprowadź mi ludzkość całą, a szczególnie wszystkich grzeszników, i zanurzaj ją w morzu miłosierdzia mojego. A tym pocieszysz mnie w gorzkim smutku, w jaki mnie pogrąża utrata dusz.(1210)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień drugi: Dziś sprowadź mi dusze kapłańskie i dusze zakonne, i zanurz je w niezgłębionym miłosierdziu moim. One dały mi moc przetrwania gorzkiej męki, przez nich jak przez kanały spływa na ludzkość miłosierdzie moje.(1212)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień trzeci: Dziś sprowadź mi wszystkie dusze pobożne i wierne, i zanurz je w morzu miłosierdzia mojego; dusze te pocieszyły mnie w drodze krzyżowej, były tą kroplą pociech wśród goryczy morza.(1214)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień czwarty: Dziś sprowadź mi pogan i tych, którzy mnie jeszcze nie znają, i o nich myślałem w gorzkiej swej męce, a przyszła ich gorliwość pocieszyła serce moje. Zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego.(1216)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień piąty: Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest kościół mój. Kiedy wracają do jedności z kościołem, goją się rany moje i tym sposobem ulżą mi męki.(1218)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień szósty: Dziś sprowadź mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem.(1220)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień siódmy: Dziś sprowadź mi dusze, które szczególnie czczą i wysławiają miłosierdzie moje, i zanurz je w miłosierdziu moim. Te dusze najwięcej bolały nad moją męką i najgłębiej wniknęły w ducha mojego. One są żywym odbiciem mojego litościwego serca. Dusze te jaśnieć będą szczególną jasnością w życiu przyszłym, żadna nie dostanie się do ognia piekielnego, każdej szczególnie bronić będę w jej śmierci godzinie.(1224)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień ósmy: Dziś sprowadź mi dusze, które są w więzieniu czyśćcowym i zanurz je w przepaści miłosierdzia mojego, niechaj strumienie krwi mojej ochłodzą ich upalenie. Wszystkie te dusze są bardzo przeze mnie umiłowane, odpłacają się mojej sprawiedliwości; w twojej mocy jest im przynieść ulgę. Bierz ze skarbca mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj za nie...O, gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi mojej sprawiedliwości.(1226)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień dziewiąty: Dziś sprowadź mi dusze oziębłe i zanurz je w przepaści miłosierdzia mojego. Dusze te najboleśniej ranią serce moje. Największej odrazy doznała dusza moja w Ogrójcu od duszy oziębłej. One były powodem, iż wypowiedziałem; Ojcze, oddal ten kielich, jeżeli jest taka wola Twoja.- Dla nich jest ostateczna deska ratunku uciec się do miłosierdzia mojego.(1228)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

 

Zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego w Niedziele Miłosierdzia to:

  • sakramentalna spowiedź (bądź bycie w stanie łaski uświęcającej),
  • Komunia święta,
  • modlitwa w intencjach Ojca Świętego
  • całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
  • wykonanie aktu religijnego związanego z danym odpustem (należy odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego).

 

WIELKANOC W KOŚCIELE

Powszechnie wiadomo, że Wielkanoc w roku kościelnym należy do świąt ruchomych. Wynika to z faktu, że datę tego święta, a tym początek rozpoczęcia Wielkiego Postu (czterdzieści dni przed Wielkanocą) ustalono według kalendarza księżycowego, który w tradycji żydowskiej wyznaczał dzień Paschy.

Na Soborze Nicejskim I w 325 r. postanowiono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca i wiosennym zrównaniu dnia z nocą. W rezultacie tych ustaleń Wielkanoc może przypadać w jedną z niedziel pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W ostatnich latach dyskutuje się w różnych gremiach kościelnych na temat wprowadzenia stałej daty Świąt Wielkiejnocy.

Nadejście Świąt Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza okres Wielkiego Postu, który rozpoczyna się w Środę Popielcową. Czytanie biblijne w tym dniu przypomina nam o konieczności modlitwy, postu i jałmużny. Kapłani czynią popiołem znak krzyża na głowach wiernych, co ma wyrażać potrzebę powszechnego nawracania się i gotowości do wkroczenia w okres pokuty. Czterdziestodniowy Wielki Post opiera się na symbolice biblijnej, związanej z liczbą czterdzieści. W okresie potopu deszcze padał przez czterdzieści dni i nocy, Żydzi wędrowali przez pustynię czterdzieści lat, nim dotarli do Ziemi obiecanej, zaś Jezus spędził czterdzieści dni na pustyni, przygotowując się do głoszenia Słowa Bożego.

Najbardziej uroczystym okresem w Wielkim Poście jest Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Męki Pańskiej, zwana również Niedzielą Palmową, ponieważ na początku Mszy świeci się palmy, a Ewangelia przypomina o triumfalnym wkroczeniu Jezusa do Jerozolimy. Najważniejszym elementem czytań biblijnych jest w tym dniu opis Męki Pańskiej z ewangelii: Mateusza, Marka i Łukasza. Kulminacją Wielkiego Tygodnia są trzy najbardziej święte dni - Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota).

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, przypominającą ustanowienie Najświętszego Sakramentu. W czasie nabożeństwa wielkopiątkowego odbywa się jedynie czytanie Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana oraz adoracja krzyża, będącego symbolem zarówno śmierci, jak i zmartwychwstania. Wigilia Paschalna, przypadająca w Wielką Sobotę, stanowi największą uroczystość w całym roku kościelnym. Jest to czas modlitewnego czuwania, śpiewów i czytania Pisma Świętego. Uroczystość odbywa się po zapadnięciu zmroku i jest rozpoczynana Liturgią Światła. Rozpalane jest ognisko, od którego zapalny jest paschał (wielka ozdobna świeca), a następnie zapalane są świece przyniesione przez wiernych.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Niedzielę Wielkanocną poprzedzało całonocne czuwanie. Z biegiem czasu okres czuwania aż do wczesnego ranka Wielkiej Soboty. W ten sposób w południe tego dnia następował koniec Wigilii Paschalnej, a jednocześnie koniec czterdziestodniowego Wielkiego Postu.

W 1951 r. papież Pius XII, chcąc zwiększyć uczestnictwo wiernych w tej uroczystej liturgii, przeniósł poranne nabożeństwo na godziny wieczorne, natomiast Sobór Watykański II wprowadził dwa nabożeństwa kończące Triduum Paschalne (msze rezurekcyjne): w Wielką Sobotę wieczorem i w dzień Wielkanocny o świcie.

opr. par. Miłosierdzia Bożego w Obornikach

 

MOJA DROGA KRYŻOWA

Od Hosanny do Golgoty,
Od radości do sromoty.
Idzie Jezus drogą krzyża
I zbawienie nam przybliża.

Od Judasza był zdradzony,
Przez Sanhedryn osądzony.
Choć niewinny – Go skazano
Wyrok śmierci Nań wydano.

Piłat umył swoje ręce.
A mógł zrobić przecież więcej.
Matkę swoją tam spotyka,
Boleść serca ich przenika.

Szymon z Cyreny pomagał
Gdy się z ciężkim krzyżem zmagał.
Weronika Nań spoziera,
Białą chustą twarz wyciera.

I kobiety Go spotkały.
Szczerze nad Nim zapłakały.
Pod krzyżem pada trzy razy.
Krwawy pot ocieka z twarzy.

Podnosi się wyszydzony,
Tłum krzyczy na wszystkie strony.
Koronę z cierni włożyli,
Poniżyli i zelżyli.

Krwią zbroczony, obnażony,
Gorzką żółcią napojony.
Do krzyża przybito ciało.
Ileż Ono wycierpiało!

Gdy skonał – ziemia zadrżała,
Wielka ciemność się ostała.
Wrócił Jezus w Ojca strony,
Aby świat nasz był zbawiony.


Halina Bilczyńska

 

PRZEKAŻMY PAMIĘĆ O NASZYCH PRZODKACH

Nierzadko, będąc dziećmi albo nastolatkami zdarzało nam się dopytywać rodziców albo dziadków o jakiś fragment z ich przeszłości: imiona i nazwiska krewnych, lata życia, miejsce zamieszkania lub zatrudnienia, znajomych, karierę wojskową, obrączkę ślubną, odznaczenia, archiwalne zdjęcia, dokumenty itd. Z czasem część naszych bliskich odeszła z tego świata, wyjechała, bądź w ich pamięci wspomnienia zatarł przemijający nieubłagalnie czas. Ale czy należy się z tym ot tak pogodzić i przejść do nad tym do porządku dziennego ?

Moim zdaniem NIE! Nie możemy myśleć tylko o sobie, nie możemy wmawiać sobie, że przeszłość jest nie ważna, nie istotna, że nie przynosi i nie przyniesie nam wymiernych korzyści finansowych. Nie możemy tak do tego podchodzić. Musimy pamiętać o naszych dzieciach i wnukach. Może któreś z nich w pewnym momencie swojego życia będzie chciało dokładnie poznać przeszłość swojej rodziny, albo po prostu przekazać ją swojemu potomstwu. Nie wiemy tego.

Dlatego proszę Was Drodzy Grodźczanie zróbcie porządki w swoich pamiątkach, zdjęciach i dokumentach rodzinnych. Zbierzcie je w jedno miejsce i jeśli można opiszcie, zostawcie kolejnym pokoleniom materialny dowód istnienia własnego i swoich przodków. Wy też jesteście ważni w tych zbiorach, nie tylko Ci, którzy już odeszli.

Nie wstydźcie się własnej przeszłości. Jaka by ona nie była. To wasze życie i jest ono tak samo ważne jak Waszych krewnych. Oprócz gromadzenia wszelkiego rodzaju archiwaliów spiszcie na kartce lub kartkach papieru czytelnym pismem też Wasze wspomnienia. Zarówno o sobie jak i o ludziach, którzy nie mogą już zabrać głosu. Te wiadomości są bezcenne, bo dostęp do nich macie tylko i wyłącznie Wy. Przekażcie je też Waszym bliskim. A jeśli ich nie macie to…. porozmawiajcie z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach albo Biblioteki Śląskiej. Oni Wam pomogą zadbać o Waszą przeszłość.

Gdzie można szukać własnej pamięci ? Nie tylko w domowych szafach i szufladach, ale także w kościelnych księgach metrykalnych i archiwach państwowych. Nie bójmy się odwiedzać tych miejsc. Historycy nie mają monopolu na zaglądanie do nich i badanie ich zbiorów. Wierzcie mi na słowo. Odważcie się. To nic nie kosztuje, prócz biletu na pociąg lub autobus. I jeszcze jedno. Nie wypożyczajcie nikomu oryginałów zdjęć lub dokumentów! Jeśli już chcecie to zrobić, wykonajcie kopię (skan lub ksero) i przekażcie ją osobie, która o to prosi, a której uważacie, że takowy duplikat możecie powierzyć. Do dzieła! Tempus fugit!

Dariusz Majchrzak

 

INFORMACJE

Zaślubieni:

  • Monika i Marek Stępień

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"