Nasz Kościół, nr 520 (10.11.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: ”Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: "Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu". Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę”. Jezus im odpowiedział: ”Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa "Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba". Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”.

Życie jest większe od wszelkich naszych przemądrzałych spekulacji, od popularności, ideologii i misternie skonstruowanych systemów pojęć. Czasem wydaje się nam, że żyjemy, a tak naprawdę spętaliśmy życie w sieć nazw. Cieszy nas ich brzmienie: profesor, prezes, gwiazda, zwycięzca. Niektórzy tak oderwali się od życia, że dopiero wzmianka w gazecie przekonuje ich, że zaistnieli. Tymczasem to Bóg jest Bogiem żywych i tylko wracając do Niego, wracamy naprawdę do życia.

O. Wojciech Czwichocki OP

 

JUBILEUSZ CHÓRU PARAFIALNEGO "KATARZYNA" CZ.I

W piątek 22.11.2019 r mija 95 lat istnienia Chóru Parafialnego „Katarzyna” w Będzinie – Grodźcu . W naszym kościele pw. św. Katarzyny odbędzie się uroczysta Msza św. o godz.17.00

Wiele razy już pisaliśmy i o nas pisano z okazji poprzednich jubileuszy w różnych pismach ale warto przypomnieć raz jeszcze trochę historii .

W 1924r. w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Grodźcu stanowisko organisty objął Feliks Roman Kostulski powołując do działania czterogłosowy chór mieszany, który zapoczątkował długoletnią działalność śpiewaczą w Grodźcu .

W początkowym okresie działalności organisty Kostulskiego chórek młodzieżowy utworzony przez jego poprzednika Jana Gwoździa śpiewał w niedzielę i w święta na mszy porannej tzw. „dziewiątowej”, a chór starszy mieszany nowo powstały na Mszy św. tzw. ”sumie”.

Czterogłosowy chór mieszany głównie rekrutował się z amatorskiego chóru „Lira” działającego przy Kopalni Grodziec oraz muzyków zrzeszonych w orkiestrach dętych przy Cementowni, Kopalni oraz orkiestry wiejskiej (potem przekształciła się w orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej) .

Lekcje chóru odbywały się 2 razy w tygodniu na plebani.

Chór przetrwał lata okupacji „prawie milcząco”, choć (mimo zakazu), „prawie” bo na Mszy św. zjawiał się w komplecie i na krótko przed eucharystią organista przypominał na skrzypcach melodię kolęd, pieśni itp”.... Po wojnie został reaktywowany w 1945r przez organistę, kresowiaka Stanisława Zajkowskiego oraz proboszcza tej parafii ks. Juliana Sumę. Wzmocnili liczebnie skład dokonując naboru spośród harcerzy zrzeszonych w licznie powstałych organizacjach w Grodźcu. Ksiądz Suma „poszedł na układ” przyjdźcie do chóru, a nie będziecie musieli płacić za lokale”...Chór liczył 45 osób.

Od 1956r. organistą prowadzącym chór był Edward Ponczek, a od roku 1989 do dzisiaj chór prowadzi organista i chórmistrz absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu - Stanisław Sochacki .

Chór do 2012r. działał w ramach Grodzieckiego Towarzystwa Śpiewaczego „Katarzyna” i pod taką nazwą został zarejestrowany w Polskim Związku Chórów i Orkiestr Oddział Śląski w Katowicach.

Obecnie chór nie jest zrzeszony.

Potocznie nazywany jest chórem „Katarzyna”. Ma w swym repertuarze około 150 pieśni. Są to utwory zarówno religijne, jak i świeckie w tym: patriotyczne, harcerskie i ludowe.

W swym repertuarze ma utwory wybitnych klasyków muzyki: Bach, Mozart, Gounod, Górecki, Boys, Beethoven, Moniuszko, Frank oraz innych kompozytorów.

Chór śpiewa w każdą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9,30, uczestniczy we wszystkich uroczystościach kościelnych i świeckich, które odbywają się na terenie Będzina.

Zaznaczył swoją obecność śpiewając na Mszach świętych w kościołach innych województw m. in. kieleckie, częstochowskie, małopolskie, lubelskie, wrocławskie, opolskie, mazowieckie. Uczestniczył w zbiorowym śpiewie połączonych chórów Diecezji Sosnowieckiej i Filharmonii Śląskiej w Katowicach podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu.

opr. Jolanta Nikodem, Dorota Duś

 

ZMARLI

  • Władysława DRÓŻDŻ
  • Tadeusz MICHALCZYK
  • Włodzimierz STEFAŃSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi".