Nasz Kościół, nr 546 (10.05.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana: Jezus powiedział do swoich uczniów:

"Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę". Odezwał się do Niego Tomasz: "Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?" Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście". Rzekł do Niego Filip: "Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy". Odpowiedział mu Jezus: "Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca".

Wam, którzy wierzycie, należy się cześć powie Piotr Apostoł. Wy, którzy przyjęliście Chrystusa, obdarzeni jesteście niezwykłą godnością. Nasza godność i więź z Bogiem umacnia się, gdy głosimy wielkie dzieła Zbawiciela; gdy nie zaniedbujemy posługi Słowa. Jezus odchodzi, by przygotować nam miejsce w domu Ojca. Pragnie, abyśmy przez całą wieczność przebywali razem z Nim. Przyjdzie powtórnie, by zabrać do siebie tych, którzy tu, na ziemi, byli Jego świadkami.

o. Przemysław Ciesielski OP

 

KONFERENCJA EPISKOPATU NIEMIEC UPAMIĘTNIA 100. ROCZNICĘ URODZIN PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Biskup Bätzing: „Myśliciel, polityk, duszpasterz i człowiek Boży jednocześnie”.

Konferencja Episkopatu Niemiec upamiętnia 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Już podczas tegorocznego wiosennego zebrania plenarnego w Moguncji, niemiecka Konferencja Biskupów zajmowała się spuścizną papieża. W dossier internetowym na stronie www.dbk.de streszczono najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Sekretariat Konferencji Episkopatu Niemiec opublikował również obrazek pamiątkowy poświęcony papieżowi. Jako cytaty wybrano zdania z jego kazania z inauguracji pontyfikatu w 1978 roku oraz z przemówienia podczas przejścia przez Bramę Brandenburską w 1996 roku.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp dr Georg Bätzing, uczcił św. Jana Pawła II, który był i pozostaje wybitną postacią: „Nie tylko został zaliczony w poczet świętych Kościoła wkrótce po swojej śmierci, ale także światowa historiografia słusznie przypisuje mu niezapomniane miejsce. Długość jego pontyfikatu, dostrzegalne poczucie misji, wynikającej z głębokiej wewnętrznej więzi z Bogiem, sama liczba podróży na wszystkie kontynenty, błogosławieni i święci z całego świata, których wyniósł do chwały ołtarzy, a także jego programowe encykliki i listy apostolskie, które ukierunkowały Kościół w miarę zbliżania się do przełomu tysiącleci, składają się na wizerunek tego niezwykle silnego człowieka, który był myślicielem, politykiem, duszpasterzem i człowiekiem Bożym jednocześnie”, wyjaśnił bp Bätzing. „Swoimi jednoznacznymi apelami o wolność człowieka i przeciwko wszelkiego rodzaju ideologicznym zawłaszczaniom, dodawał otuchy i wspierał wiele osób w politycznych i społecznych ruchach wolnościowych”. Takie pojęcia jak „kultura śmierci”, czy jego „teologia ciała”, oddają sedno tego, co było dla niego ważne. To właśnie pokazuje, że historia jego działalności jeszcze długo nie będzie wyczerpana.

„Kilka razy spotkałem się krótko z papieżem Janem Pawłem II jako seminarzysta i jako młody kapłan, i mogłem poczuć jego czujne oddanie i ludzkie ciepło. Iluż ludzi spotkał w ten sposób podczas swojego długiego życia i pozostawił po sobie trwałe wrażenia? Wzruszające uczestnictwo milionów ludzi w jego śmierci i pogrzebie pozostaje dla mnie nadal znakiem wdzięczności za dostrzegalną charyzmę tego wyjątkowego budowniczego mostów i przyjaciela Jezusa Chrystusa, Odkupiciela wszystkich ludzi”, podkreśla biskup Bätzing.

notatka prasowa Konferencji Episkopatu Niemiec

 

ZMARLI

  • Bogusław SAJKIEWICZ
  • Jerzy WOJTASIŃSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"