Nasz Kościół, nr 600 (23.05.2021r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi".

W dniu Pięćdziesiątnicy wypełniła się Boża obietnica wylania Ducha na wszelkie ciało. Będzie tak aż do przyjścia dnia Pańskiego, wielkiego i wspaniałego. Wybawienie obejmie tych, którzy narodzili się z Ducha i zostali napełnieni Duchem. Bóg, napełniając nas swym Duchem, stworzył nas na nowo - do życia w niebie. Żyjemy teraz jako ci, którzy już posiadają pierwsze dary Ducha. Duch przychodzi z pomocą naszej słabości i przyczynia się za nami w błaganiach wyrażonych nowymi językami. Duch zawsze przyczynia się za nami zgodnie z wolą Bożą. Każdy, kto jest spragniony Boga, a wierzy w Jezusa, może przyjść do Pana i otrzyma Ducha Świętego, który jak rzeki wody żywej popłynie z jego wnętrza.

Marek Ristau

 

ORGANY

Każdy uczestnik Mszy świętej wie, jak ważną częścią jest oprawa muzyczna. Muzyka w Liturgii jest elementem dającym jeszcze głębsze przeżywanie tej uroczystości i z tego powodu organy stanowią integralną część kościoła.

Za twórcę organów uważa się greckiego matematyka i konstruktora z Aleksandrii – Ktesibiosa ( 285-228 p. Chrystusem). Technika budowy organów rozwijała się i mechanizm hydrauliczny został zastąpiony skórzanymi miechami, które sprężały powietrze.

Organy w benedyktyńskim Winchester zbudowane ok.980 roku miały 26 miechów i prawie 400 piszczałek. Około XV wieku organy miały dwie klawiatury manualne i jedną nożną. Postęp techniczny w XIX wieku pozwolił na budowę instrumentów, gdzie liczba głosów przekroczyła już 100 (Wiedeń, Ryga). Do kościołów organy na stałe trafiły w 666 roku na mocy dekretu papieża Vitalianusa, zezwalającego na instalowanie tych instrumentów w świątyniach. Od tego czasu muzyka organowa zagościła na dobre w kościołach, jako świetny akompaniament chórów.

W Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II napisano: „W kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe, jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich.” Instrukcja Episkopatu Polskiego z 1979 roku o muzyce liturgicznej mówi, że organy winny się znajdować w każdym kościele w Polsce.

Po rozbudowie naszej świątyni w latach 1930 – 1939 należało zakupić organy, lecz przeszkodził temu wybuch II wojny światowej. Zamiar zrealizowano dopiero w 1955 roku, ponieważ wcześniej trzeba było zakupić nowe dzwony - w miejsce zrabowanych przez okupanta. W styczniu 1954 roku ówczesny proboszcz ks. Julian Suma wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej, zawarli umowę z firmą „W. Biernacki i Ska” na wykonanie i instalację nowych 12-to głosowych organów, które miały zastąpić starą fisharmonię. Firma stanęła na wysokości zadania i 22 maja 1955 roku nastąpiło poświęcenie organów. Aktu tego dokonał biskup Zdzisław Goliński – ordynariusz częstochowski.

I tak do dzisiejszego dnia, a minęło już 66 lat nasze organy ubogacają każdą sprawowaną liturgię w naszej świątyni.

Jadwiga i Jerzy Wieczorek

 

ZMARLI

  • Lucyna WLAZŁO
  • Władysław SKRZYDŁOWSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"