Nasz Kościół, nr 642 (13.03.2022r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim. Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: "To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!" W chwili gdy odezwał się ten głos, okazało się, że Jezus jest sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie opowiedzieli o tym, co zobaczyli

Wrogowie krzyża Chrystusowego to nie tylko niewierzący, ale także ci spośród wierzących, którzy myślą jedynie o rzeczach ziemskich. A przecież mamy zmierzać do celu, do nagrody w górze, do której zostaliśmy powołani przez Boga w Chrystusie Jezusie. Nasza bowiem wieczna ojczyzna jest w niebie i stamtąd oczekujemy powrotu Zbawiciela, który przemieni nasze śmiertelne ciała w ciała pełne chwały, podobne do Jego zmartwychwstałego ciała. Jezus to uczyni tą mocą, którą może wszystko uczynić.

Marek Ristau

 

PATRON DNIA

Święta Krystyna, męczennica urodziła się w Persji, nie znamy jej daty urodzin. Kiedy pogański król perski, Chozroes I, rozpoczął krwawe prześladowanie, św. Krystyna miała należeć do pierwszych osób, które padły jego ofiarą. Jej męczeńska śmierć miała nastąpić 13 marca 559 roku. Z dekretem prześladowczym Chozroesa łączył się pogrom, jaki poganie urządzili ludności chrześcijańskiej w Persji.

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Dzisiejsza Ewangelia zwraca naszą uwagę na modlitwę. Jezus wraz ze swoimi uczniami wychodzi na górę, aby się modlić. W Biblii góra to miejsce spotkania ziemi z Niebem, człowieka z Bogiem. Każda nasza modlitwa to wyjście na górę, by spotkać Pana. Ta górska wyprawa wiąże się z pewnym trudem. Napotykamy różne przeciwności, trzeba też pokonać lęk. Jednak należy podejmować odważne decyzje, a mając przed oczami cel, nie poddawać się. Tak samo jest na modlitwie. Trzeba pokonać wiele rozproszeń i trudności. Musimy znaleźć czas. Naszym celem jest Bóg, dlatego pomimo upadków, niepowodzeń nie rezygnujmy z dalszej wspinaczki. Warto zadać sobie dziś pytanie: co wnosi do mojego życia modlitwa? Czy ona mnie przemienia? Czy jestem wytrwały? Przypomnijmy sobie również owoce naszej modlitwy. Za co w sposób szczególny chcemy podziękować Panu? Wpatrzeni w przemienione oblicze Chrystusa prośmy Go, by przemieniał nasze serca.

dk Przemysław Misior alumn VI roku WSDDW-P

 

MOŻESZ POMÓC UCHODŹCOM

Większość prac w naszym kościele wykonują od wielu lat pracownicy z Ukrainy. W minionym tygodniu sprowadzili do Polski swoje rodziny, które opuściły kraj chroniąc się przed śmiertelnymi skutkami wojny. Ponadto jest już kilka rodzin zamieszkujących na terenie naszej parafii. Jest to w sumie na dzień dzisiejszy 9 rodzin. W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o konkretną pomoc dla tych właśnie rodzin. Co potrzeba: suszarka do bielizny, deska do prasowania - 5 sztuk, żelazko - 5 sztuk, kołdry, poduszki i pościel - 9 kompletów o wymiarach 200x160, koce - 9 sztuk, prześcieradła, kilka kompletów sztućców, talerzy, garnków, szklanek, ręczniki różnych wielkości, środki czystości wszelkiego rodzaju do łazienki i toalety łącznie z papierem toaletowym i papierowymi ręcznikami, odkurzacz - 3 sztuki, suszarka do włosów 9 sztuk, artykuły szkolne dla dziesięciorga dzieci: długopisy, gumki, linijki, kredki, zeszyty, pisaki, papier kolorowy, odzież wiosenna – kurtki, spodnie,bluzki, bielizna, skarpety, zabawki i książki po ukraińsku, laptopy lub tablety wraz ze słuchawkami do nauki zdalnej - 6 sztuk.

Jeśli będzie taka potrzeba, to w kolejne niedziele będziemy ogłaszali co konkretnie potrzeba dla wojennych uchodźców, aby pomoc była po prostu skuteczna. Wiek dzieci: chłopcy: 14 lat, dwóch 10 lat i jeden 7 lat, dziewczęta: trzy po 3 lata, następnie: 6, 7 i 8 lat, dwie po 10 lat (w tym jedna nosi rzeczy jak czternastolatka), 12 lat, 16 lat i jeden chłopiec 16 lat niepełnosprawny. Rzeczy przynosimy przed lub po Mszach świętych do nowej salki przy kościele.

ks. Proboszcz

 

ZMARLI

  • Krystyna RYNKA
  • Barbara MORAK
  • Anna LIS-ŚWIĘTY

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!"