Nasz Kościół, nr 648 (24.04.2022r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”. Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”. Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Wierzymy, że Jezus z Nazaretu jest Mesjaszem, Synem Bożym - i dzięki wierze, mamy życie wieczne w imię Jego. Kto wierzy w w Ewangelię o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, będzie zbawiony. On jest Pierwszy i Ostatni i Żyjący. Był umarły, a oto żyje na wieki wieków i ma klucze śmierci i piekła. Jezus ma wszelką władzę i moc nad wszystkim w niebie i na ziemi, a w imię Jego dzieją się niezliczone znaki i cuda.

Marek Ristau

 

ZBAWIENIE TWOJE W MIŁOSIERDZIU MOIM

Czy będę zbawiony? Czy zmartwychwstanę? Czy czeka mnie Niebo? Ewangelista Mateusz pisze: „…kto wytrwa do końca…”

Zburzenie Jerozolimy „Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec. Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte* - kto czyta, niech rozumie – wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry! Kto będzie na dachu, niech nie schodzi, by zabrać rzeczy z domu.” (Mt 24,13-17)

Jezus przestrzegał swych uczniów i naśladowców przed mającą nastąpić zagładą Jerozolimy. W roku 70 n.e. w Jerozolimie podczas oblężenia przez Rzymian zginęło według przekazów Flawiusza 1.100.000 Żydów, do niewoli trafiło ponad 97.000, z czego 17.000 zmarło z głodu. Wówczas te czasy wydały się Żydom dniem sądu i zagłady. Podobno przetrwała garstka chrześcijan, którzy posłuchali Jezusa.

Prześladowania

„Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. (…) Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić (…) Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.” (Mt 10:17-22; por. Łk 21:12-21)

Tak wtedy, jak i teraz: „czas, w którym przyszło nam żyć jest dość trudny”, lecz wymagania wobec osób wierzących pozostały te same. Polacy, kto ma modlić się za cały świat, jeśli nie wy? Potrzebujemy nawrócić się, aby prosić o Boże miłosierdzie dla nas i dla świata całego. Obecnie każda łaska Boża jest zdobywana z mozołem i w wielkim trudzie. Czasy są złe, a siły zła panosza się na Ziemi. Pomyślmy Rosja. Pomyślmy Ukraina. Pomyślmy Afganistan. Popatrzmy Bliski Wschód czy Afryka Północna, są położone znacznie dalej od Polski niż Ukraina, lecz tam także jest przelewana krew. To już nie tylko zaraza i wojna z Apokalipsy, ale także głód na świecie kroczy wielkimi krokami, na ostatku pozostaje śmierć – i oto mamy Czterech Jeźdźców Apokalipsy.

Współczesna modernizacja Kościoła świętego, wychodzące na światło dzienne grzechy ludzi Kościoła… Czy to wszystko Cię zniechęca? A jednak Jezus mówi: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18). Choćby pozostał mały, choćby pozostała jedynie garstka, choćby w katakumbach – Kościół dziś oraz wszystkie osoby wierzące mają określone zadanie. Zadanie miłosierdzia niesie nie tylko Zmartwychwstały Chrystus, ale także każdy chrześcijanin, jak pisał święty Jan Paweł II „to wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła”. Modlitwa sercem, post, umartwienie i jałmużna, to narzędzia do walki z szatanem.

Szczytem objawienia się Bożego Miłosierdzia jest misterium paschalne Chrystusa. Miłość Boża, Sprawiedliwość i Miłosierdzie to jedne z najważniejszych przymiotów Boga. On dziś przychodzi do Ciebie. Potrzebuje Twojej miłości, zaufania oraz twego miłosierdzia dla braci. Nie pozostaw Go samotnym na drzewie krzyża, na którym dokonało się Zbawienie. Stań u boku świętego Jana, stań u boku Maryi, walcz o własną wiarę i wiarę twoich braci, o zaufanie, o wytrwałość w przeciwnościach, za prawdę i miłość. Niech nic Cię nie powstrzyma.

Monika Kornaszewska-Polak

 

AKT ODDANIA SIĘ MIŁOSIERDZIU BOŻEMU

O najmiłosierniejszy Jezu, Twoja dobroć jest nieskończona, a skarby łask nieprzebrane. Ufam bezgranicznie Twojemu miłosierdziu, które jest ponad wszystkie dzieła Twoje. Oddaję się Tobie całkowicie i bez zastrzeżeń, ażeby w ten sposób móc żyć i dążyć do chrześcijańskiej doskonałości. Pragnę szerzyć Twoje miłosierdzie poprzez spełnianie dzieł miłosierdzia, tak wobec duszy, jak i ciała, zwłaszcza starając się o nawrócenie grzeszników, niosąc pociechę potrzebującym pomocy, chorym i strapionym. Strzeż mnie więc, o Jezu, jako własności swojej i chwały swojej. Jakkolwiek czasami drżę ze strachu, uświadamiając sobie słabość moją, to jednocześnie mam bezgraniczną ufność w Twoje miłosierdzie. Oby wszyscy ludzie poznali zawczasu nieskończoną głębię Twego miłosierdzia, zaufali Mu i wysławiali Je na wieki. Amen.

 

OCHRZCZENI

  • Lilianna Dagmara ROMALDOWSKA
  • Oliwia Angelika KLOC
  • Gabriela Julia MATYJA

 

ZMARLI

  • Krystyna CHRUŚCIEL

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563 

"Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki"