Wspomnienie o ks. Julianie Sumie (1896-1960)

Był pierwszym proboszczem po zakończeniu II wojny światowej w parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu. Dnia 3 sierpnia 2010 r. przypadło 50. lat od jego przedwczesnej śmierci. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Grodźcu.

Ksiądz Julian Suma rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Grodźcu 20 kwietnia 1945 r. Miał wówczas 49 lat (urodził się 12.02.1896 r.). Poprzednio był proboszczem w parafii w Siemoni. Był kapłanem wielkiej pracy, o czym dziś nie pamiętamy. Warto przypomnieć zasługi tego kapłana dla Grodźca.

W kilka miesięcy po objęciu probostwa powołał do życia Radę Parafialną. Z jego inicjatywy i życzliwych Grodźczan powstał na terenie Grodźca Komitet Odbudowy Kościoła św. Doroty (na najwyższym zagłębiowskim wzgórzu, +382 m n.p.m.) – na Dorotce. W skład Komitetu weszło 45 osób, a przewodniczącym był ks. Julian Suma(wiceprzewodniczący - Roman Krzyczkowski, sekretarz - Stefan Czajer, skarbnik - Antoni Kiełb). Do odbudowy kościoła przystąpiono od jesieni 1946 r. Prastara grodziecka świątynia była w ruinie (rys.). Odbudowana została dzięki wytrwałej pracy wymienionego Komitetu wraz z miejscowym społeczeństwem przy poparciu okolicznych władz, instytucji i zakładów pracy. Uroczyste poświęcenie kościoła św. Doroty, zabytku zagłębiowskiego - po jego odbudowie odbyło się 10 sierpnia 1947 r. w 312 rocznicę swego istnienia. Tu warto przytoczyć słowa aktu poświęcenia: „Akt poświęcenia dokonany zostaje w trzecią rocznicę odzyskania niepodległości, po światowej wojnie i upadku barbarzyńskiego hitleryzmu, kiedy Ojcem św. Był papież Pius XII, prezydentem RP Bolesław Bierut, prymasem Polski J. E. ks. kard. August Hlond, arcypasterzem diecezji częstochowskiej ks. dr Teodor Kubina, wojewodą śląsko-dąbrowskim gen. Aleksander Zawadzki, starostą powiatowym B. Angier, proboszczem parafii Grodziec ks. Julian Suma, wikariuszem ks. Jan Pietrzyk, wójtem gminy w Grodźcu Roman Krzyczkowski…” W czasie aktu poświęcenia kościoła na Dorotce bp. częstochowski powiedział: „Uroczystość dzisiejsza, to uroczystość całej Polski, bo Dorotka - to symbol naszej ojczyzny. Wszak Matka moja w czasach, kiedy po rozbiorach jęczała jeszcze Polska w jarzmie niewoli, z odległych stron Śląska wskazywała mi ten kościółek, mówiąc: patrz, synu, tam nasza ukochana ojczyzna - Polska” (bp. T. Kubina urodził się w Świętochłowicach, na Śląsku).

Ks. Proboszcz Julian Suma zadbał też o kościół parafialny pw. św. Katarzyny. Poczynił w nim nowe inwestycje: w 1952 r. ufundowane zostały dwa dzwony (w miejsce poprzednich czterech dzwonów z 1939 r., a zabranych przez hitlerowców w czasie wojny), w 1954 r. zamówił 29-głosowe organy w miejsce mocno wysłużonej fisharmonii (organy zagrały po raz pierwszy na pasterce Bożego Narodzenia w 1954 r.), w 1957 r. dokonano pomalowania wnętrza kościoła, w 1959 r. wykonano w kościele centralne ogrzewanie. W 1947 r. na placu kościoła od strony głównego wejścia postawiona została na postumencie figurka MB, pod którą widnieje napis: „Za Ojczyzny wolność zmartwychwstania cud - hołd Niepokalanej - składa polski lud. 1947”. (Figurkę tę, znajdującą się przedtem przy wikariacie, zniszczyli Niemcy w czasie ostatniej wojny. Orła umieszczonego u stóp MB potrzaskali.)

Warto wspomnieć, że w czasie 15-letniego probostwa ks. J. Sumy w parafii w Grodźcu pracowali z nim wikariusze: ks. ks. Jan Pietrzyk, Fr. Kowalski, Marian Nagły, Anatol Horski, Józef Grocholski, Zdzisław Warzecha, Stanisław Wróblewski). W 1959 r. podczas kolędy proboszczowi pomagali wikariusze: ks. ks. J. Grocholski, A, Horski i oni wspierali jego prace. Tu należy wspomnieć, że po odbytej kolędzie, w 1960 r. proboszcz J. Suma skarżył się na dolegliwości chorobowe, które z każdym dniem zwiększały się. Ks. J. Suma zmarł 3 sierpnia 1960 r. w Grodźcu. W pogrzebie wziął udział bp. Stanisław Czajka, sufragan częstochowski. W pogrzebie uczestniczyło 90 księży. Przybyło też dużo wiernych z sąsiednich parafii (Siemonia, Czeladź, Milowice), gdzie Zmarły pracował poprzednio jako wikariusz. Pochowany został na cmentarzu w Grodźcu (fot.).

Do czasu objęcia parafii w Grodźcu przez ks. Leopolda Szwebika (od 23.101960), administratorem parafii był ks. Anatol Horski (który w marcu 1961 r. odszedł z parafii Grodziec do Strzyżowic na stanowisko specjalnego duszpasterza, by zorganizować parafię rzymskokatolicką w tamtejszej miejscowości.

Bolesław Ciepiela

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"