Nasz Kościół, nr 719 (05.02.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie".

Nasze dobre uczynki: na przykład podnosimy staruszce laskę, która upadła jej na ziemię, wspomagamy sąsiadkę, której przed pierwszym zabrakło na lekarstwo, albo biegniemy w te pędy z termosem rosołu do chorego w szpitalu. Jeżeli potem usłyszymy „dziękuję” i odpowiadamy: „Cała przyjemność po mojej stronie”, albo „Nie ma za co”, to zapominamy o Panu Bogu, myślimy tylko o sobie.

Jakże maleje miłość, jeśli uważamy, że dziękując za nią, nie ma za co dziękować. Jezus powiedział, że trzeba chwalić Boga, jeśli widzimy nasze dobre uczynki. Uczynki są dlatego, że Bóg nam je podpowiada. To, co czynimy dobrego, jest zawsze od Pana Boga. My tylko to usłyszeliśmy.

ks. Jan Twardowski

 

PATRONKA DNIA

Święta Agata, dziewica i męczennica urodziła się w 235 roku w Katanii. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym. Potem skazał Agatę na tortury. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r.

 

BETLEJEM NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

W sobotę 28 stycznia 2023 roku nasza wspólnota parafialna odwiedziła Betlejem znajdujące się zaledwie kilkanaście kilometrów od Grodźca, mianowicie w Jaworznie. Opiekunem i dobrym duchem tej wspólnoty jest ks. Mirosław Tosza, któremu również z tego miejsca serdecznie dziękujemy za gościnę.

Mieliśmy przyjemność zobaczyć żywą szopkę, posłuchać opowieści osób tam mieszkających na temat zarówno historii tego miejsca jak i bieżącej aktywności wspólnoty. Oprócz opieki nad zwierzętami Panowie na co dzień zajmują się rękodziełem „artystycznym. Mogliśmy obejrzeć ich pracownie artystyczną, w której powstają między innymi piękne ikony, a także wyroby ceramiczne - różnorakie patery, talerze i inne ciekawe ozdoby. Pokazano nam również piece, w których taka ceramika jest wypalana przez wiele, wiele godzin. Jest to praca wymagająca wiele uwagi i cierpliwości, ale mimo to budzi szerokie zainteresowanie np. szkół i innych grup, które tam przyjeżdżają i uczą się rękodzieła. Wszystkie gotowe rękodzieła można również tam na miejscu zakupić w sklepiku.

Grupa z naszej parafii była bardzo zróżnicowana wiekowo, od najmłodszych przez młodzież, dorosłych po nieco starszych, a mimo to każdy mógł tam znaleźć coś ciekawego dla siebie. Miejsce to jest niezwykle urokliwe i dość oryginalne.

Ciekawy szczegół to np. łazienki wykonane z najdrobniejszych elementów ceramicznych, bardzo kolorowych o nieregularnych kształtach, w myśl zasady, aby nie marnować żadnych odpadów.

W oratorium natomiast znajduje się obecnie wystawa szopek bożonarodzeniowych z miniaturowymi figurkami, wykonanymi głównie przez dzieci z najdalszych stron świata. Jest tam szopka z Peru, Kanady, Madagaskaru, Japonii i innych zakątków. Szopki te niejednokrotnie zostały przywiezione do Polski przez misjonarzy pracujących w tychże krajach, którzy podarowali je tej właśnie wspólnocie.

Na uwagę w tym szczególnym miejscu zasługuje również "Pan Miotełka". Jest to pomnik Pana, który przed laty każdego dnia zamiatał ulicę, przy której znajduje się budynek wspólnoty. Jak się dowiedzieliśmy jest to prawdopodobnie jedyny w Europie pomnik postawiony dla upamiętnienia osoby bezdomnej.

Dzięki gościnności wspólnoty pobyt zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i śpiewem kolęd w ciepłej i miłej scenerii tego miejsca, pomimo chłodnej pogody. Przed samym odjazdem podziękowaliśmy modlitwą różańcową Matce Bożej za wspólnie spędzony czas i wykonaliśmy pamiątkową fotografię. Polecamy wszystkim, którzy nie mogli być z nami odwiedzenie tego miejsca i zapraszamy na kolejne wycieczki, o których będziemy informować na bieżąco.

Renata, Karolina i Łukasz Leś

 

MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. AGATY

Wszechmogący Boże, niech nam wyprosi Twoje miłosierdzie święta Agata, dziewica i męczennica, która podobała się Tobie, dzięki męczeństwu i poświęconej Tobie czystości. Przez zasługi świętej Agaty, naszej patronki, błagamy Cię Boże, umacniaj nas, abyśmy nie zrażali się nigdy trudnościami i bólem, lecz by nasza miłość hartowana w cierpieniu jak w ogniu rozgrzewała serca innych i wiodła nas do Ciebie. Wszechmogący Boże, niech święta Agata wstawia się za nami i naszymi bliskimi, wyjednuje nam potrzebne łaski, opiekuje się nami i chroni od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

 

ZMARLI

  • Ryszard ZADROS
  • Anna SIBERSKA
  • Anna CZAJA

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".