Nasz Kościół, nr 732 (07.05.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę". Odezwał się do Niego Tomasz: "Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?" Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście". Rzekł do Niego Filip: "Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy". Odpowiedział mu Jezus: "Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca".

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? (J 14,9).

Ile smutku odnajdujemy w Jezusowych słowach.

Boga nie trzeba widzieć, ale żeby Go poznawać, wystarcza obcować z Jezusem, to znaczy żyć Jego słowem zapisanym przez ewangelistów, żyć Nim, ukrytym w sakramencie pokuty i Eucharystii, być z Jezusem modlącym się, kochającym, dźwigającym krzyż.

Widzieć Jezusa na ziemi jako człowieka w ludziach ubogich, cichych, czystych, sprawiedliwych, prześladowanych, a ufających dłużej niż na zawsze.

ks. Jan Twardowski

 

ZNAKI CZASU 

Kardynał Karol Wojtyła podróżując po Ameryce w roku 1976, zmierzał na 41 Kongres Eucharystyczny w Filadelfii. Na jednej z prelekcji do wiernych w Stanach, Kardynał Wojtyła wskazał na konfrontację dobra ze złem, z jaką mierzy się współczesny Kościół:

„Stoimy teraz w obliczu największej historycznej konfrontacji, przez którą ma przejść ludzkość. Nie sądzą, aby szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego sprawę. Konfrontacja ta ma bowiem przebiegać pomiędzy KOŚCIOŁEM a ANTYKOŚCIOŁEM, EWANGELIĄ a ANTYEWANGELIĄ. Ta konfrontacja znajduje się w planach Bożej Opatrzności. Jest to próba, którą musi podjąć cały Kościół, a w szczególności Kościół w Polsce. To próba nie tylko dla narodu polskiego i całego Kościoła, ale w pewnym sensie próba dwóch tysięcy lat kultury i cywilizacji chrześcijańskiej ze wszystkimi jej konsekwencjami. Konsekwencjami dla godności człowieka, praw człowieka i praw narodów. W miarę jak w Polsce i w Ameryce rośnie liczba osób rozumiejących wagę tej konfrontacji, możemy z większą ufnością patrzyć na jej wynik. Kościół przeszedł wiele prób, podobnie jak naród polski, i wyszedł zwycięsko nawet za cenę wielkich ofiar”.

Niedługo wcześniej przed tym oświadczeniem błogosławiona Siostra Elena Aiello, włoska zakonnica i stygmatyczka, otrzymała specjalne objawienia od Matki Bożej dotyczące kary dla grzesznego świata: „Człowiek za bardzo obraża Boga. Gdybyś miała zobaczyć liczbę grzechów popełnianych jednego dnia, umarłabyś z bólu. Te czasy są poważne. Świat jest obecnie gorszy niż za czasu Potopu. Materializm rozprzestrzenił się na wszystkie aspekty życia w postaci komunizmu. Staje się to oczywistym, iż pokój jest coraz bardziej zagrożony na Ziemi. Plagi przemierzają świat, jak cień przerażającej chmury, aby być świadectwem dla człowieka istnienia sprawiedliwości Bożej.

Jednakże moc Matki Bożej powstrzymuje wybuch huraganu. Całe zagrożenie jest wstrzymane, kiedy jednak rozpocznie się, Boska sprawiedliwość spadnie na świat, a zapowiedź przerażającej kary oczyszczenia zostanie wypełniona. Wszystkie narody zostaną ukarane, ponieważ liczba grzechów, jak fala błota pokrywa całą Ziemię. Siły zła przygotowują się do spuszczenia na ziemię całej swej agresji i wściekłości. Ludzkość została ostrzeżona przez Matkę Bożą na wiele sposobów. Przywódcy narodów zostali ostrzeżeni przed poważnym niebezpieczeństwem, lecz nie chcą go rozpoznać. Aby uniknąć tego niebezpieczeństwa, należałoby wrócić do prawdziwego życia chrześcijańskiego. Czas nie jest odległy, a każdy z ludzi będzie miał w tym udział. Wiele krwi zostanie przelanej, także ludzi sprawiedliwych i niewinnych, świętych księży. Kościół będzie bardzo cierpiał. Nienawiść wobec niego osiągnie szczyty.

(…) Liczne skandale doprowadzają dusze do ruiny, zwłaszcza przez zepsucie, jakie panoszy się wśród młodzieży. Pobudzeni i nie skrępowani w korzystaniu z przyjemności tego świata zdegradowali swego ducha przez zepsucie i grzech. Także zły przykład rodziców prowadzi dzieci do zgorszenia i braku wierności, zamiast życia w cnocie i modlitwie, które są obecnie martwymi na ustach wielu.

(…) Ostrzeż wszystkich z pośpiechem, aby wszyscy powrócili do Boga przez modlitwę i pokutę. Nasza Matka Maryja wyjaśniła mi, że kara może być jeszcze zmniejszona, jeśli ludzie zaczną się więcej modlić, zwłaszcza na różańcu, pokutować, pościć i adorować Najświętszy Sakrament, a także częściej przyjmować Komunię Świętą.”

Słowa te potwierdza także wypowiedź św. Łucji, iż nadejdzie czas, kiedy dojdzie do decydującej konfrontacji między Królestwem Bożym a Szatanem o małżeństwo i rodzinę. Te zapowiedzi sprawdzają się dziś na naszych oczach i żaden wierzący raczej w nie nie wątpi. Pozostaje pytanie, co możemy jako wspólnota wierzących z tym zrobić i jak zapobiec takim rozmiarom niebezpieczeństwa dla człowieka?

dr Monika Kornaszewska-Polak

 

ŻYCZENIA

Z okazji urodzin najserdeczniejsze życzenia dla Kochanej Doroty Warmuz - dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i uśmiechu na każdy dzień. Samych radosnych chwil, długich lat życia przepełnionych zdrowiem i opieką Bożą życzy rodzina

 

OCHRZCZENI

  • Stanisław Henryk KOWAL

 

ZMARLI

  • Anna SUROWIEC
  • Zygmunt OLEKSIAK

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH 

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi".