Nasz Kościół, nr 737 (11.06.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną!" A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to faryzeusze, mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary". Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

„Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” - mówił Jezus słowami proroka Ozeasza (Mt 9,13).

W czasach Jezusa słowo „miłosierdzie” znaczyło to samo, co teraz, ale inne było znaczenie słowa „ofiara”. Ozeasz ofiarą nazywał zwierzę zabite w sposób rytualny, według przepisów. Przepisy te były nieraz ważniejsze niż duch ofiary. „Miłosierdzia pragnę, nie ofiary” znaczyło więc: pragnę miłosierdzia, a nie tylko spełniania martwych przepisów.

Czytałem w podręczniku psychologii o pacjencie, który miał problem. Nie dostał nigdzie rozgrzeszenia, bo na spowiedzi wyznawał: „Tak bardzo pragnę przyjąć Jezusa, ale nienawidzę ludzi”. Gdziekolwiek poszedł, każdy mówił: „Takie przepisy, prawa – nie można”. Ale pojechał na wieś, a tam ksiądz staruszek powiedział: „Nie mogę dać ci rozgrzeszenia. Ale powiedz, czy naprawdę pragniesz Jezusa?”. „Pragnę”. „To przyjmij”.

Przyjął i wyzdrowiał. Wydarzenie to opisywano na zebraniu francuskich psychologów.

Boże miłosierdzie jest tak wielkie, że nasze wielkie i święte przepisy są tylko ludzkie i za małe.

ks. Jan Twardowski

 

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała przebiegała zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Otóż, parafianie dwóch naszych kościołów grodzieckich – pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i pw. bł. Honorata Koźmińskiego – wspólnie uczcili to piękne Święto, które rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 10.00 w parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego, a potem procesja wyruszyła ulicami naszego miasta.

Przy pięknie udekorowanych czterech ołtarzach były wspólne modlitwy, zamyślenia, wysłuchanie Słowa Bożego. Zakończenie procesji – to dotarcie do naszego kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie po końcowych modlitwach księża proboszczowie obu parafii podziękowali wszystkim uczestnikom biorącym udział w procesji. Inicjatorem tak przeżywanego Święta Bożego Ciała w naszych parafiach jest ks. Proboszcz Piotr Pilśniak, który ma nadzieję, że taka zmiana będzie przyjęta przez wiernych obu kościołów i przyczyni się do większej integracji naszych parafii.

Należy też wspomnieć, że w następnym roku uroczystość Bożego Ciała rozpoczniemy Mszą św. w naszym kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i przejdziemy w procesji ulicami Grodźca do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

OCHRZCZENI

  • Michał Tadeusz SITKO
  • Aleksandra Natalia KACZMARCZYK

 

ZMARLI

  • Bonifacy Ryszard KWINTA

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"