Nasz Kościół, nr 736 (04.06.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do Nikodema: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego".

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy , kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16).

Kochać Boga znaczy przyjmować Go takim, jaki jest i przyjąć od Niego szczęście, jakie nam daje, ale i cierpienie.

Kochać człowieka także znaczy przyjąć go takim, jaki jest.

Jakie ważne jest to, że Ojciec wszystko daje Synowi i wszystko od Niego przyjmuje, Syn wszystko przyjmuje od Ojca i wszystko Mu daje. Tajemnicze Życie w miłości. Każdy z nas powołany jest przez chrzest do brania udziału w takim właśnie życiu.

Bóg nie jest bytem, bo nie jest czymś, ale Kimś. Dał człowiekowi wolną wolę, wobec czego prosi człowieka o miłość, bo nie może zmusić człowieka do miłości. To jest wielkość Boga nieskończonego, który jest w tym bardzo ludzki. Wielki, ale tak jakby niedoskonały, bo nie może nas zbawić bez nas. Wspaniała koncepcja Boga chrześcijańskiego, o którym nieraz tak mało myślimy.

Najważniejsze jednak, to żyć życiem Boga. Kto żyje życiem miłości – żyje życiem samego Boga.

ks. Jan Twardowski

 

PRZYJMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO cz. II

Należymy do Boga, naszego Ojca, którego królestwo nie jest z tego świata. Jezus ogłosił to jasno. Królestwo Chrystusa jest znaczne potężniejsze niż ten świat. To tam, gdzie zamieszkuje Duch Święty – Gołębica. My wierzący mamy ten obraz Ducha w sobie, podobnie jak Duch w postaci gołębicy zstąpił na Jezusa podczas chrztu w Jordanie. Duch Święty przychodzi dziś i zstępuje na wszystkich tych, którzy są w stanie Go przyjąć. I pozostanie z nimi na zawsze. Niektórzy ludzie mówią: „Jestem jak lew”, „Jestem jak niedźwiedź”, „Jestem jak orzeł” – wielki i potężny, lecz wy macie być jak gołębica!

Wszyscy mamy mieć przywróconą tę niewinność, prostotę i czystość Gołębicy. Wszyscy mamy być napełnieni Duchem Świętym. Jak dzieci, które naturalnie cechuje niewinność. Jak mówił Jezus: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18,3). Jesteśmy zobowiązani zachować w sobie tę świętą niewinność. Niektórzy z nas może pamiętają jeszcze czas, gdy posiadali tę niewinność, lecz potem byliśmy kuszeni przez świat, aby myśleć oraz działać na sposób światowy. Może chcieliśmy wzbudzić podziw u ludzi lub chcieliśmy się dopasować do innych… To wówczas utraciliśmy niewinność, a Duch nas opuścił.

Dlatego jako chrześcijanie potrzebujemy rozpoznać wezwanie do porzucenia dróg światowych. Wielu katolików staje się ludźmi światowymi, tak że ledwo można ich odróżnić od niewierzących. Oni nie podtrzymują życia w Duchu. Lecz my możemy odnowić stan łaski, niewinności, poprzez spowiedź świętą. Wyznanie swoich grzechów przywraca stan łaski. Ten stan jest rozpoznawalny na przykład przez to, iż małe dzieci mogą przebywać w twojej obecności, towarzyszyć ci w twoich przedsięwzięciach i czują się bezpiecznie. Czy będzie to przy oglądaniu telewizji, przeglądaniu Internetu, słuchaniu muzyki czy podczas twoich wypadów na miasto w sobotni wieczór do baru, kawiarni czy klubu. Jest wielu dobrych katolików, którzy nie chodzą w takie miejsca, nie oglądają takich rzeczy, a wciąż są normalnymi ludźmi! Wybierają inną drogę niż ta światowa.

Jako chrześcijanie potrzebujemy odrzucić ciemność i dzieła ciemności, a przyjąć światło, tak byśmy żyli w Duchu, byli napełnieni Duchem Świętym – a to jest obecność Boga w nas. Wówczas, w godzinie śmierci, przepełniony Duchem Świętym, nie odchodzisz na zawsze, ale będziesz żył na wieki.

o. Mark Goring, CC, Kanada.

 

PARAFIALNY FESTYN

W niedzielę 28 maja 2023r. odbył się Pierwszy Parafialny Festyn Rodzinny. Było wiele ciekawych atrakcji, m.in. malowanie twarzy, prezentacja wozu i akcesoriów policji, zabawy z chustą, fotobudka, bańki mydlane oraz pokaz pierwszej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz prezentacja pszczół, podczas której istniała możliwość wykonania własnej świecy i skosztowania prawdziwego miodu. Odbył się także turniej tenisa stołowego, w którym zawodnicy walczyli o dyplomy i medale. Całości towarzyszyła oprawa muzyczna naszego zespołu „Ziarno”. Na wszystkich przybyłych gości czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez Parafian, wata cukrowa, popcorn, kiełbasa z grilla, chleb ze smalcem oraz lemoniada. Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie. Kierujemy podziękowania do każdej osoby, która w jakikolwiek sposób przyczyniła się do organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście.

Karolina Leś

 

ZMARLI

  • Rafał Curyło

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"