Nasz Kościół, nr 744 (30.07.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radości poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko? Odpowiedzieli Mu: Tak jest. A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare.

Kiedy odnalazł skarb ukryty w roli – z radością poszedł, sprzedał wszystko, co miał, byle ów skarb pozyskać. Wystarczyło, że tylko go znalazł, jeszcze nie posiadł, a przecież z radością wyzbywał się swoich owiec, baranów, osłów, sukien, pieniędzy.

Zwykle wydaje się, że wyrzekać się czegoś, pozbywać się – to cierpieć. Tymczasem jaka to radość wyrzec się wszystkiego dla Boga.

Jeżeli zaczynamy się męczyć wyrzeczeniem się czegokolwiek dla Boga, to znak, że gubimy odnaleziony skarb.

To Bóg jest tym niewidzialnym, ukrytym skarbem. Ci, co odnaleźli Boga, porzucają to, co jest doczesnym, widzialnym bogactwem. Poznają radość nawrócenia, powołania, poświęcenia.

ks. Jan Twardowski

 

ZAPROSZENIE NA ODPUST DO MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza w środę 2 sierpnia br.do udziału w uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej i na Diecezjalną Pielgrzymkę Dziewcząt i Kobiet. O godz 11.00 uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka. Do udziału kustosz zaprasza kapłanów, kobiety i dziewczęta, siostry zakonne, Koła Gospodyń w strojach oraz wszystkich, którzy pragną wyrazić hołd Królowej Anielskiej. W przeddzień 1 sierpnia o godz. 19.00 w bazylice odbędzie się koncert utworów muzycznych maryjnych i pieśni maryjnych w wykonaniu Orkiestry Dętej im. Józefa Słodczyka i solistów. Wstęp wolny.

 

MATKA BOŻA GRODZIECKA JEDZIE NA WAWEL

W najbliższą środę 2 sierpnia 2023r. o godz. 9.00 zostanie zdemontowany w głównym barokowym ołtarzu nasz największy SKARB OBRAZ MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM – MATKA BOŻA GRODZIECKA. Obraz zostanie przewieziony na Zamek Królewski na Wawelu celem ekspozycji w ramach wystawy: OBRAZ ZŁOTEGO WIEKU. Międzynarodowa Wystawa będzie miała miejsce w dniach 14.09.2023r. – 14.12.2023r. Obraz powróci do nas do 30 stycznia 2024r. Dlatego dzisiaj uroczyście podczas każdej Mszy św. czcimy naszą Matkę Bożą poprzez uroczyste odsłonięcie i zasłonięcie. Niech wszystkim odwiedzającym Wystawę na Wawelu Matka Boża Grodziecka wyjednuje potrzebne łaski.

 

PATRON DNIA

Święty Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła, urodził się około 380 r. w miasteczku Imola (Włochy). Wychował go i do stanu duchownego przyjął biskup tego miasta, Korneliusz. Około roku 426 Piotr został wyniesiony do godności metropolity Rawenny. Był doradcą cesarzowej Galli Placydii oraz jej synów. Na jego kazania przychodził cały dwór cesarski. Do niego udawali się duchowni dygnitarze w różnych potrzebach, by pośredniczył między nimi a dworem cesarskim. Wygłaszane mowy zjednały mu przydomek "Złotousty" - po grecku "Chryzolog". Ze względu na te kazania papież Benedykt XIII w 1729 r. zaliczył Piotra Chryzologa do grona doktorów Kościoła. Piotr zmarł 31 lipca 450 r.

 

KRÓTKA MODLITWA DO ŚW. PIOTRA CHRYZOLOGA

Boże, który uczyniłeś św. Piotra Chryzologa wybitnym kaznodzieją Słowa Wcielonego, spraw, abyśmy dzięki niemu mogli rozważać w sercach tajemnicę Twojego Zbawienia i wiernie świadczyć o tym naszymi czynami. Amen.

 

MODLITWA DO ŚW. PIOTRA CHRYZOLOGA

Boże, Ty uczyniłeś świętego Piotra Chryzologa wybitnym głosicielem Słowa Wcielonego, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy w sercach rozważali tajemnice zbawienia i świadczyli o nich całym życiem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

OCHRZCZENI

  • Lucjan Paweł WOJDAS

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności"