Nasz Kościół, nr 749 (03.09.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: "Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie". Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: "Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku". Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: "Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi i wtedy odda każdemu według jego postępowania".

Jaki Święty Piotr był grzeczny, skoro wziął Jezusa na stronę. Oddalił Go od innych Apostołów, Jakuba, Filipa, Bartłomieja, i dopiero potem otworzył buzię. Nie chciał zwracać uwagi Jezusowi przy wszystkich.

My niestety mamy do Jezusa często publiczne pretensje, choćby o to, że jest niesprawiedliwy. Myślimy po ludzku, to znaczy po swojemu.

Nie chcemy być ubodzy, chcemy mieć pensje przynajmniej większe od średniej krajowej.

Nie chcemy być cisi, trąbimy o sobie.

Chcemy, żeby dla nas wszyscy byli sprawiedliwi i miłosierni.

Nie tylko wtedy, kiedy nie zgadzamy się na śmierć, ale zawsze wtedy, kiedy omijamy Ewangelię. Mamy myśleć po Bożemu, to znaczy w duchu Ewangelii.

ks. Jan Twardowski

 

WYCIECZKA - PIELGRZYMKA

KLECZA DOLNA - WADOWICE

W wigilię Liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II (sobota 21.10.2023r.)

Zapraszamy do udziału w wycieczce-pielgrzymce do Kleczy Dolnej i Wadowic

Program:

7:00 – Wyjazd autokarem spod kościoła w kierunku Kleczy Dolnej

9:00 – Przyjazd do Kleczy, do Centrum Apilandia. Zwiedzanie z przewodnikiem Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa, udział w warsztatach.

11:30 – przejazd w kierunku Wadowic.

12:00 – Msza Święta w bazylice Ofiarowania NMP

13:00 - Czas wolny w Wadowicach do wykorzystania według własnego uznania

15:00 – Zwiedzanie wraz z przewodnikiem Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

16:30 – Wyjazd w kierunku domu

18:00 - zakończenie wycieczki

 

Koszt wycieczki uzależniony od ilości osób.

Minimalna ilość osób: 25.

25 – 35 osób – dorośli 165zł, dzieci 155zł

35 – 40 osób – dorośli 140zł, dzieci 130zł

40 – 50 osób – dorośli 130zł, dzieci 125zł

50 – 60 osób – dorośli 120zł, dzieci 115zł

W cenę wliczone są bilety wstępów, ubezpieczenie, autokar

Zaliczka w kwocie 100zł płatna przy zapisie, pozostała kwota po ustaleniu liczby uczestników.

Zapisy do 24 września 2023r. w zakrystii

Zaprasza wspólnota parafii św. Katarzyny w Grodźcu

 

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz ruchy i stowarzyszenia naszej diecezji zapraszają wszystkich, którym bliskie są wartości rodzinne na Marsz dla Życia i Rodziny. Odbędzie się on w niedzielę 17 września w Sosnowcu pod hasłem „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!”. Marsz rozpocznie się o godz. 14.30 przed sosnowiecką Katedrą, przejdzie do parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego na Starym Sosnowcu i zakończy się festynem rodzinnym na placu przy kościele. Zachęcamy do licznego udziału! Szczególy na plakacie.

 

MODLITWY DO ŚWIĘTEGO GRZEGORZA I WIELKIEGO

Boże, Ty opiekujesz się swoim ludem i z miłością nim kierujesz, za wstawiennictwem świętego Grzegorza, papieża, udziel ducha mądrości powołanym do rządzenia Kościołem, niech postępy wiernych w świętości przyczyniają się do wiecznego szczęścia ich pasterzy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Boże, który tkliwie opiekujesz się Swoim ludem i władasz nim z miłością, ześlij za pośrednictwem papieża św. Grzegorza mądrość przywódcom Twojego Kościoła. Amen

 

ZMARLI

  • Danuta NOWAK

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"