Nasz Kościół, nr 751(17.09.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?" Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać. Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: „Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!” Jego współsługa padł przed nim i prosił go: „Okaż mi cierpliwość, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu".

Przepraszanie stało się trochę konwencjonalne, trochę nie na serio, powiedziane przez grzeczność. „Przepraszam panią” powiedział kat i uciął głowę królowe Anglii.

Pewien pan przeprosił ciotkę, wobec której zawinił. Ciotka mu wybaczyła. Ale kiedy w czasie ulewnego deszczu wstąpił do niej, by pożyczyła mu parasol, powiedziała: „Wybaczyłam ci, ale parasola nie dam. Zmoknij, ośle, bo ci się to należy!” ks.

Jan Twardowski

 

SPEKTAKL "CESARZ"

Spektakl "Cesarz" na podstawie kultowego reportażu Ryszarda Kapuścińskiego w reżyserii Jarosława Ciszka zostanie zagrany w Domu Kultury w Grodźcu 27 września (środa) o godz. 10.00 dla szkół oraz o godz. 18.00 dla wszystkich zainteresowanych. Udział dla wszystkich widzów jest całkowicie bezpłatny.

Spektakl został przygotowany przez młodzież z Grupy Teatralnej B-ZDUUURA, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, którzy oglądali spektakl podczas pokazów dla mikołowskich szkół bardzo życzliwie przyjęli tę realizację, dlatego pozwalamy sobie wznowić ją po wakacjach także w innych miejscach, by jak najwięcej osób mogło ją zobaczyć.

Kultowe dzieło Ryszarda Kapuścińskiego to jeden z największych światowych bestsellerów. Ustami ludzi dworu Kapuściński opowiada o ostatnim cesarzu Etiopii, Hajle Sellasje. Historia o władzy, polityce, małości, podłości i dworskich intrygach, będąca punktem wyjścia do niezwykle uniwersalnego w swojej wymowie spektaklu, jest dowodem, że mimo zmiany szerokości geograficznej i czasu, niewiele zmienia się w ludzkiej mentalności. Reportaż Kapuścińskiego i spektakl na jego podstawie obnażają mechanizmy władzy, stanowiąc świetny punkt wyjścia do rozmów na poważne tematy. Spektakl wykonywany jest z muzyką na żywo.

Czas spektaklu to około 60 minut.

Jarosław Ciszek

 

ZAPROSZENIE

Rycerze Świętego Jakuba z Wojkowic organizują w dniu wspomnienia św. Stanisława Kostki – Patrona Dzieci i Młodzieży 18 września br. Pierwszą Pieszą Pielgrzymkę z kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego i Jana Nepomucena w Wojkowicach do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Kostki w Wojkowicach-Żychcicach. Rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 16.45, a zakończenie Mszą Świętą o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, szczególnie dzieci pod opieką rodziców i młodzież. Każdy uczestnik pielgrzymki bierze w niej udział na własną odpowiedzialność i zobowiązany jest poruszać się poboczem jezdni w grupach nie przekraczających 10 osób.

 

PATRONKA DNIA

Święta Hildegarda z Bingen urodziła się 16 września 1098 w Rupertsbergu koło Bingen. Była dziesiątym dzieckiem w szlacheckiej rodzinie, w wieku ośmiu lat, zgodnie z tradycją dziesięciny, została poświęcona Kościołowi. W 1136 roku Hildegarda została przeoryszą klasztoru w Disibodenbergu. Będąc przepryszą miewała wizje, podczas których rozmawiała z Bogiem. W czasie jednej z wizji usłyszała głos nakazujący jej spisywać swoje wizje. W ten sposób zaczęło powstawać dzieło Sci vias - "Poznaj ścieżki Pana". W 1152 roku została zaproszona na specjalne spotkanie z cesarzem Fryderykiem I Barbarossą, którego wcześniej krytykowała. W latach 1158-1170 głosiła kazania w środkowych i południowych Niemczech. Była zapraszana na wykłady i wizytacje w klasztorach. Zmarła 17 września 1179 r. w klasztorze w Rupertsbergu.

 

MODLITWY DO ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI

Modlitwa o prawdziwą miłość

Boże, który jesteś Miłością i obficie nas nią obdarzasz, wysłuchaj łaskawie próśb naszych i spraw, byśmy – za przykładem Świętego Stanisława codziennie świadcząc o Tobie, życie nasze miłością Boga i bliźniego wypełniali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa o wierność Bogu

Wszechmogący Boże, który przedziwnym zrządzeniem wybrałeś Świętego Stanisława Kostkę i uzdolniłeś go do wierności Tobie, wejrzyj, na naszą słabość i niestałość. Spraw łaskawie, abyśmy – dzięki wstawiennictwu i opiece Świętego Stanisława – do końca naszego życia w wierności Tobie wytrwali. Amen.

Modlitwa o świętość życia

Boże, któryś wśród wielu cudów swojej mądrości udzielił Stanisławowi Kostce w młodzieńczym wieku łaskę dojrzałej świętości, spraw, prosimy, abyśmy – w przyjaźni z Tobą wzrastając – za wstawiennictwem Świętego Stanisława – przezwyciężali nieprawości nasze i dobrze w życiu czyniąc coraz bardziej upodabniali się do Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

OCHRZCZENI

  • Halina Elżbieta HORBACHOV
  • Beniamin Józef PIETRZYK
  • Laura Anastazja WOŹNIAK

 

ZMARLI

  • Władysław KULIK
  • Janina MAŁOTA

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki"