Nasz Kościół, nr 768 (14.01.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: „Oto Baranek Boży”. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi, to znaczy: Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: „Znaleźliśmy Mesjasza”, to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: „Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz się nazywał Kefas”, to znaczy: Piotr.

Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nami, rzekł do nich: ”Czego szukacie”. Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” (J 1,38).

Stale stawiamy Jezusowi pytania i chcemy, by nas informował, gdzie mieszka, dlaczego jest zło na świecie, jaki sens ma cierpienie, jaki sens ma miłość, dlaczego źli ludzie nieraz żyją w dostatku, a ludzie dobrzy są biedni, dlaczego ktoś umiera będąc dzieckiem, a inny umrzeć nie może. Tymczasem Jezus mówi: „Bądźcie ze Mną. Żyjcie moim życiem, wtedy sami sobie odpowiecie na te wszystkie pytania”.

ks. Jan Twardowski

 

Prawo przyszło przez Mojżesza i było naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni i stali się synami Bożymi. Chrystus bowiem jest kresem prawa, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy. Przez Niego przyszła łaska zbawienia, nie z uczynków, ale z wiary, jako dar Boga ze względu na odkupienie, które jest w Chrystusie. Za wielką cenę Jego krwi zostaliśmy nabyci i nie należymy już do samych siebie, ale połączeni przez wiarę z Panem, jesteśmy z Nim jednym duchem.

Marek Ristau

 

MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA I KONCERT

W minioną niedzielę 7 stycznia 2024r. w naszym parafialnym kościele została odprawiona uroczysta, dziękczynna Msza św. z okazji 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Była to Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Piotra Pilśniaka—dyrektora Festiwalu i ks. Pawła Tracza - wicedyrektora Konkursu z ciekawą i pouczającą homilią wygłoszoną przez ks. Prof. Pawła Sobierajskiego – również uczestnika w koncercie Chóru i Orkiestry Barokowej, który zakończył to wspaniałe i piękne wspólnotowe spotkanie w naszej świątyni. Kilka słów o występie wspomnianego chóru, który został zaproszony przez naszego ks. Proboszcza ks. Paweł Sobierajski. Koncert Chóru i Orkiestry Barokowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, odbył się wraz z występem solistów – Pani Katarzyny Pleśniak - sopran, Pani Ewy Biegas – mezosopran i ks. Pawła Sobierajskiego – baryton. Prowadzony przez Panią. Teresę Krasowską - koncert został gorąco przyjęty przez parafian grodzieckich. Nie obyło się również bez słów podziękowań ze strony ks. Proboszcza jak i przedstawicielki parafian Pani Stefani Urgacz.

 

PATRON DNIA

Błogosławiony Odoryk z Pordenone, prezbiter urodził się ok. 1265 r. w Villanova pod Pordenone we Włoszech. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu św. Franciszka z Asyżu. Był wymagający wobec siebie, prowadził ascetyczny tryb życia, chodził boso, w połatanym habicie, nosił włosiennicę. W 1296 r. udał się z podróżą na Bliski Wschód, a po powrocie do Włoch - w 1317 r. wyruszył na Daleki Wschód. Dotarł do Chin, przemierzając po drodze m.in. Indie, Celjon, Sumatrę i Jawę. W Pekinie podjął współpracę z innym franciszkaninem, arcybiskupem Janem z Montecorvino. Potem został arcybiskupem Pekinu. Po powrocie do Europy pragnął przekonywać papieża do wysłania kolejnych misjonarzy do Chin. Niestety, poważnie zachorował. Wycieńczony trudami życia i podróży, zmarł 14 stycznia 1331 roku we włoskim Udine.

 

ZMARLI

  • Wiesława WARMUZIŃSKA

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"