Nasz Kościół, nr 789 (09.06.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: "Odszedł od zmysłów". A uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: "Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy". Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: "Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego". Mówili bowiem: "Ma ducha nieczystego". Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: "Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie". Odpowiedział im: "Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?" I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: "Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką".

„Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?” I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostra i matką” (Mk 3,33-35). Jezus, patrząc na mężczyzn dookoła siebie, powiedział, że widzi w nich matki swoje. Jak to rozumie? Dziecku najbliższa jest matka. Kto jest najbliższy Jezusowi tak jak Jego Matka? Ten, kto spełnia wole Ojca, który jest w niebie.

ks. Jan Twardowski

 

ZAMYŚLENIA

W roku 1823 Maurycy Kosowski uruchomił na zachodnim stoku Dorotki kopalnię 'Barbara" która pracowała do 1894 roku

*

Urząd pocztowy miasto Będzin otrzymało dopiero w 1741 roku. Był to urząd pośredniczący między Krakowem a Tarnowskimi Górami. Funkcje listonoszów pełnili konni posłańcy, których Będzin posiadał czterech. A ruch pocztowy przedstawiał się następująco:

Z Będzina do Krakowa

odjazd konnego listonosza: Niedziela godzina 2 po południu Czwartek godzina 2 po południu

Z Krakowa do Będzina

przyjazd konnego listonosza Środa godzina 8 rano Niedziela godzina 8 rano

Po objęciu terenu dzisiejszego Zagłębia przez Prusaków urząd pocztowy w Będzinie rozszerzono w roku 1796 przez utworzenie 8 listonoszy: dwóch sztafetowych, dwóch ekstra pocztylionów, dwóch kurierów, dwóch bryftregerów, przeznaczonych do obsługi lokalnej. Kiedy Prusacy z Będzina ustąpili, miejscowy urząd pocztowy zamieniono na dyliżansowy. Miasto obowiązane było dostarczać bryczek, a mieszkańcy koni na potrzeby poczty.

Gdyby pan Błażej obywatel będziński żył 200 lat później to list do syna swego studiującego w Krakowie mógłby posłać przez listonosza , który o 2 po południu w każdą niedzielę do Krakowa się wyprawiał z pocztą. No ale cóż, musiał pan Błażej na pana Antoniego liczyć, że list solidnie i rzetelnie dostarczy co też się uskuteczniło.

Jak stoi w starych kronikach miasta obraz Będzina w latach 1791 -1807 przedstawiał się niewesoło. Przemoc pruska podeptała dawne przywileje , prawa i swobody- zagarnęła dobra starościńskie, poznosiła targi i jarmarki doroczne- obciążyła mienie mieszkańców nadmiernymi świadczeniami i pozbawiła miasto własnej reprezentacji, przez co zepchnęła je na dno nędzy. Po ustąpieniu Prusaków w roku 1807 wynędzniały i zmaltretowany Będzin odetchnął swobodniej. Przystąpiono natychmiast do wyboru władz miasta .

A jaki był skład Rady Miejskiej, która objęła włodarstwo królewskiego wolnego miasta w najcięższych jego chwilach, niech na ten temat wypowie się protokół z tamtych czasów: "Działo Się w Sesyi Dnia 2 Maia 1807 Roku.

Wybór osób na Magistrat Stał się y Wybrani są to : Józef Gęborski Burmistrzem Łukasz Jędrzejek Zastępcą Franciszek Latos na Land wójta

Radni Paweł Sołtys y Mateusz Morys Ławnicy Gasper Bereszko Krzysztof Kapuścik "

W roku 1791 jadący do Krakowa podróżnik niemiecki Jan Fryderyk Zollner zatrzymuje się w Będzinie i taki opis miasta pozostawił w "Listach z podróży":

"Całe miasto (Będzin) nie jest nawet tak duże jak nasz Nowy Rynek w Berlinie. Domy ciągną się od podnóża góry wzwyż, a usadowiony powyżej stary zamek dobrze harmonizuje z walącym się murem miejskim"

A w roku 1858 miasto Będzin ma 1761 domów( 120 murowanych) i 4140 mieszkańców.

Ale cofnijmy się jeszcze do XVI wieku, zobaczmy jakie cechy działają w naszym grodzie. Otóż te oto cechy działają: rzeźnicki, piekarski, ślusarski (należeli do niego ślusarze, kowale, sztyftery (puszkarze i mosiężnicy), szewski, krawiecki, bednarski .

W połowie XVII wieku około 150 rybaków, którzy od świtu do nocy oblegali brzegi Przemszy podlegało Mikołajowi rybakowi. On to przydzielał rejony rybne, przestrzegając porządku, który sam ustanowił. Trzeba tutaj też dodać ze miasto w latach 1641-1646 posiadało Walka, pasterza i jego pomocnika Mikołaja pasterza, którzy w porze letniej odbierali za mostem czeladzkim spędzone bydło na paszę od Grzegorza skotnika alarmującego trąbieniem na rogu posiadających bydło, aby je wypędzali na paszę.

Grzegorz Pieńkowski

 

OCHRZCZENI

  • Ignacy Wiktor POCIASK

 

ZMARLI

  • Janina MOLSKA
  • Władysława ŁAGODZIŃSKA

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki"