Nasz Kościół, nr 787 (26.05.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: "Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata".

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mt 28,19).

Do kogo Jezus powiedział te słowa? Do jedenastu uczniów, ludzi prostych, niewykształconych, czasem wątpiących.

Nieprawdopodobne! Jedenastu niewykształconych uczniów rozeszło się po świecie i wypełniając zupełnie tajemnicze (aż do dzisiejszego dnia) słowa, nauczali w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego wszystkie narody, i to narody bardziej kulturalne, nieraz ze sobą pokłócone, szczekające na Żydów.

Tak często czytamy te słowa w Ewangelii, ze już nie odczuwamy dreszczu, jaki przez nią przebiega. Chcielibyśmy żyć w czasach Jezusa, zobaczyć cud w Kanie Galilejskiej, na cmentarzu w Betanii, a zapominamy o cudzie, który widzimy do dziś: po dwóch tysiącach lat widzimy, jak spełnia się cud dotarcia do wszystkich narodów jedenastu niewykształconych uczniów.

ks. Jan Twardowski

 

Narodzony z Ducha jest prowadzony przez Ducha, który tchnie, dokąd chce i tak jest z każdym, kto narodził się z Ducha. Bóg nie dał nam ducha niewoli, lecz wyzwolił nas do wolności dzieci Bożych, bo gdzie Duch Pański, tam wolność. Tenże to Duch, który zamieszkał w naszym Duchu poświadcza, że jesteśmy dziećmi Bożymi i dziedzicami Boga. Wszystko bowiem, co należy do Chrystusa, należy również do nas.

Marek Ristau

 

PAMIĄTKOWE FIGURY CZ.II

Wchodząc na teren kościelny, wejściem bocznym przez dzwonnicę mijamy figurę Najświętszego Serca Jezusowego. Figura ustawiona jest na postumencie, na którym widnieje marmurowa tablica z napisem:

SERCE JEZUSA U CIEBIE SCHRONIENIA SZUKALIŚMY W SMUTKU W OKROPNEJ NIEDOLI

LECZ ZANOSIMY TERAZ DZIĘKCZYNIENIA W DZIESIĘCIOLECIE ZRZUCENIA NIEWOLI

W listopadzie 1936 roku poświęcony został nowo zbudowany Dom Katolicki, a przed frontem ustawiono właśnie tę figurę, która stała aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Na początku wojny, okupanci zajęli Dom Katolicki na swoje potrzeby i figurę usunęli. Nie jest znana pierwotna lokalizacja figury, która ufundowana była na dziesięciolecie odzyskania niepodległości.

J. i J. Wieczorkowie

 

W CZWARTEK UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

W najbliższy czwartek 30 maja przeżyjemy uroczystość Bożego Ciała. Po raz drugi uczcimy Pana Jezusa wspólną procesją dwóch naszych parafii: św. Katarzyny Aleksandryjskiej i bł. Honorata Koźmińskiego. Wyruszamy z naszego kościoła i przejdziemy do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego. Dwa ołtarze będą wybudowane na terenie naszej parafii, a dwa w parafii sąsiedniej. Świętowanie Bożego Ciała rozpoczniemy Mszą św. o godz. 9.30 w naszym kościele. Procesja przejdzie ulicami: Wolności, Limanowskiego, Węgoda, Barlickiego, Kempy i Marii Konopnickiej. Uprzejmie prosimy o przygotowanie dwóch ołtarzy na terenie naszej parafii; ołtarz I – przy posesji Pani Krystyny Stachurka – o pomoc proszę mieszkańców ulic: Węgroda, Wiśniowej, Kwiatowej, Limanowskiego, Okrzei, Różyckiego, Piaskowej i Wojciecha Kilara (koordynatorką prac będzie Pani Krystyna Stachurka); ołtarz II – w okolicy pomnika przy ul. Barlickiego – o pomoc proszę mieszkańców ulic: Barlickiego, Mjr. Bolesława Zagórnego, Przechodniej, Słowackiego, Wojska Polskiego, Wolności, Chopina i Czesława Miłosza (koordynatorami prac będą Pani Maria Zimna i Pan Maciej Wolny). Zapraszamy dzieci sypiące kwiatki, ministrantów i lektorów, Koła Różańcowe, Zespół „GRODŹCZANIE”, Koła Gospodyń, Strażaków oraz asystę. Procesję zakończymy w kościele pw. bł. Honorata Koźmińskiego, a na jej zakończenie ok. 12.00 Msza święta.

 

ZMARLI

  • Bożena GAJOS

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"