Nasz Kościół, nr 802 (08.09.2024r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: "Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę".

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął Go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: "Otwórz się". Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: "Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę".

Głuchoniemy jest symbolem człowieka zamkniętego na Słowo Boże, na Ewangelię. Takie zamknięcie jest bardzo powszechne – wielu słucha, ale nie słyszy. Dzieje się tak często również mimo naszych wysiłków, by było inaczej. Z tej głuchoty może nas bowiem wyleczyć tylko Bóg osobiście. Z naszej strony potrzebne jest tylko pozwolenie, aby On wziął nas „na bok osobno od tłumu”, czyli potrzebne jest pewne wyciszenie i odosobnienie. Nasza „głuchota” na Ewangelię bierze się bowiem z hałasu, który jest w nas i wokół nas.

o. Mieczysław Łusiak SJ

 

KOMENTARZ DO EWANGELII

Najpierw otworzyły się uszy głuchoniemego, potem zaczął mówić. Trzeba umieć słuchać Jezusa, wsłuchać się w Jego Ewangelię, żeby potem innymi ludziom mówić o Bogu.

Najpierw trzeba uważnie wysłuchać tego, kto nas o coś prosi, i dopiero potem mu pomagać. To wysłuchanie jest nieraz ważniejsze.

Czy nie daję na odczepnego, kiedy mówię: „ Masz, weź, ale nie chce ciebie słuchać”?

ks. Jan Twardowski

 

ZAMYŚLENIA

W liście z maja 1845r. opisuje Juliusz, jak w domu położonego o pięć kroków od jego mieszkania, zmarła 14-letnia dziewczyna. Pisze Juliusz, że jeszcze tydzień temu zdrowa była, kwitnąca jak róża, a dziś nie ma jej.

I słowami tymi unieśmiertelnia ją na kartach listów do matki. Ta wzmianka o tej 14-letniej dziewczynie to na pewno jedyna wzmianka o kimś, kto wtedy tam żył i przypadkiem zupełnie zetknął się z Juliuszem.

To, że ja to piszę, a ty to czytasz pozwoli zburzyć barierę czasu i zapomnienia.

Bo przecież żadnego śladu po tej dziewczynie nie ma. Została wzmianka w Liście do matki.

I to jest fascynujące.

Grzegorz Pieńkowski

 

ŚWIECKA MISJONARKA

Siostra Anna Krogulska misjonarka świecka, prezes Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich „Inkulturacja” w Gdowie (woj. małopolskie). Po ukończeniu studiów zootechnicznych i teologicznych przebywała w Afryce na misjach wśród Pigmejów i plemion Bantu. Po powrocie do Polski napisała pracę na temat hierarchii wartości Pigmejów Baka i uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora nauk humanistycznych. Obecnie jest misjonarką i ewangelizuje w wielu krajach na różnych kontynentach, a zwłaszcza wśród Polonii. Przedstawia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, oraz jego Zmartwychwstanie na podstawie Całunu Turyńskiego. Odkryła również powołanie do mówienia o Chuście z Manopello i wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Osoba biorąca udział w filmie „Oblicze Jezusa”, w którym przybliża wizerunek Jezusa Chrystusa na podstawie Całunu Turyńskiego i Chusty z Manoppello. Jedna z założycielek pierwszego w Polsce, uznanego przez polski Episkopat, Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich. Zakończyła także budowę Centrum, w którym szkoli się tych, którzy chcą podjąć się wykonywania pracy misjonarza świeckiego.

Niedziela Sosnowiecka 20/2008

 

OCHRZCZENI

  • Amelia Paulina DOMAGAŁA

 

ZMARLI

  • Irena ROJEK
  • Bolesław MUSIALIK
  • Janina GRUDZIEŃ

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563 

"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi".