Nasz Kościół, nr 824 (09.02.2024r)
- Utworzono: wtorek, 11, luty 2025 12:01
ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: "Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!" A Szymon odpowiedział: "Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci". Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: "Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym". I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.
Piękna wymiana: najpierw Piotr wpuścił Jezusa do swego życia, pozwalając Mu wejść do jego łodzi i zarzucając sieci na Jego słowo; potem Jezus wpuścił Piotra do swego życia, bo to właśnie oznaczają słowa: „Odtąd ludzi będziesz łowił”. Taka jest kolejność w życiu każdego człowieka: najpierw wpuszczamy Jezusa do siebie, a potem On wpuszcza nas do siebie. Ta kolejność musi być zachowana, bo bez obecności Jezusa nie zdołamy „zostawić wszystkiego”, czyli nie wyrwiemy się z „grajdołka” własnego egoizmu. A wejście w życie Jezusa oznacza decyzję na stawanie się Miłością.
o. Mieczysław Łusiak SJ
KOMENTARZ KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Nie bój się, - rzekł Jezus do Piotra – odtąd ludzi będziesz łowił (Łk 5,10).
To znaczy: odtąd będę się tobą posługiwał, odtąd będziesz pracował razem ze Mną. Będziesz moim narzędziem.
Jezus nie powiedział tego wtedy, kiedy Piotr porzucił sieci ojca, ryby i poszedł za Nim.
Nie wtedy, kiedy Szymon upewniał Jezusa, że Go nie opuści, choćby Go wszyscy opuścili.
Nie wtedy, Piotr, widząc wskrzeszenie Łazarza, szedł za Jezusem i wołał „Hosanna” (jak wszyscy, którzy rwali liście palmowe i rzucali Jezusowi pod nogi).
Nie wtedy, kiedy Piotr dobył miecza i zabłysnął odwagą, rzucając się na żołnierza, by obronić Jezusa.
Jezus powiedział do Piotra: Nie bój się , odtąd ludzi będziesz łowił wtedy , kiedy ten przyznał się, że jest nic nie wart i powiedział do Jezusa: Odejdź ode mnie, Panie , bo jestem człowiekiem grzeszny (Łk 5,8). Właśnie wtedy! Będę się tobą posługiwał, dlatego że zrozumiałeś swoją słabość, swoją małość.
Słowa Piotra znaczyły tyle, co:„ Panie, wyjdź z tej łodzi, w której i ja jestem, bo nie jestem godzien być z Toba nawet w jednej łodzi.”
ks. Jan Twardowski
PAMIĘĆ
Pamięć, zaiste, jest święta
I karczowanie tego, co święte
Od niej zaczynać się musi
Pamięć jednak to nie muzea
Ani narracje z podręczników
Pamięć nie jest, jak historia
Głucha na krzyk mordowanych
Mordowanych przez historię
Pamięć nie poucza, lecz woła
Wznosi krzyk jak krew Abla
Przemysław Kantorski
ŚWIĘTY PAWEŁ I POJĘCIE ESTETYKI MIŁOŚCI
Święty Paweł na podstawie własnej obserwacji napiął wzór praktycznie matematyczny miłości ponadczasowej w Liście do Koryntian. Obecnie zastanawia się wielu nad pojęciem estetyki miłości w kontekście kultury gotyckiej. Chodzi o pewne uzupełnienie pojęcia miłości rodem z kultury chińskiej na zasadzie sil yin i yang działających w człowieku. Biel uzupełnia czerń kiedy to piękne wartości chrześcijańskie wzbogacone są przez kobiecą odwagę. A więc kobieta-bizneswoman może być wierna Panu Bogu ze swoją osobistą duchowością jak yin i yang. Tak więc biały strój ślubny z elementami czerni doda kobiecie ponadczasowej elegancji i odważnego wyrażenia swojej miłości do Pana Boga i człowieka. To będzie realizacja ducha tego, co w swoich myślach zapisał św. Paweł. W końcu wiara bez uczynków jest martwa, jak siła yin nie może istnieć bez yang. Wszystko musi się w miłości uzupełniać. Dlaczego mowa jest tu o gotycku. Odzież skórzana czarna damska odzież jest tutaj symbolem estetyki kobiecej, czyli życiowej odwagi i życiowego zdecydowania.
Kazimierz Taczanowski
PATRONKA DNIA
Święta Apolonia, dziewica i męczennica urodziła się w Aleksandrii (nie znamy daty narodzin). Pod koniec 248 lub na początku 249 wybuchło wielkie prześladowanie Kościoła. Fragment listu św. Dionizego „Apolonia była już podeszła wiekiem. A jednak poganie, nie patrząc na to, rzucili się na nią, zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby. Następnie tłum rozszalały żądzą krwi rozpalił stos przed miastem i zagroził Świętej, że spali ją żywcem, jeśli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Na to Święta poprosiła o chwilę do namysłu, a potem gotowa na ofiarę, sama rzuciła się w ogień i spłonęła". Jej heroiczny czyn był także zachętą dla chrześcijan, by dla Chrystusa byli gotowi na wszelkie ofiary.
ZMARLI
- Kazimierz RADOSIŃSKI
Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja NK