Nasz Kościół, nr 102 (06.11.2011r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nieroz­sądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: »Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie«. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: »Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną«. Odpowiedziały roztropne: »Mogłoby i nam, i wam nie wy­starczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie«. Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: »Panie, panie, otwórz nam«. Lecz on odpowiedział: »Zaprawdę powiadam wam, nie znam was«. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny”.

Przypowieść Jezusa o pannach ma bardzo konkretne przesłanie. Jest w niej zawarte dwuczłonowe nauczanie dotyczące codzienności i wieczności. Uczniowie Jezusa to ci, którzy cały czas dbają o swoja wiarę, czuwają nad nią, pogłębiają swoje relacje z mistrzem. Symbol oliwy w tej przypowieści jest bardzo ważny, dlaczego? Otóż Jezus wyraźnie chce pokazać, że wiara będąc łaską wymaga od człowieka troskliwości o nią. Codziennej pielęgnacji. Strzeżenia jej, tak jak się strzeże największego skarbu. Tak jak w starożytności strzegło się ognia, aby nie zgasł. Oliwa jest symbolem takiego czuwania nad wiarą. Jak praktycznie to czuwanie ma wyglądać? Nie można przecież pozostać na bazie symboli. One nas naprowadzają, ukazują konkretną rzeczywistość, są niejako figurą tej rzeczywistości. Praktycznych norm należy szukać w samej postawie Jezusa. Ile razy Jezus wychodził na miejsce pustynne, aby się modlić. Mimo rozlicznych zajęć, nauczania, tłumów, które go otaczały znajdował czas na modlitwę. Całą działalności Jezusa można zrównać z nasza dzisiejszą aktywnością zawodową, aktywnością rodzinną, troskami o nasze domostwa - tutaj trzeba też jak Jezus wyjść na miejsce pustynne i znaleźć czas na modlitwę. Ona zawiera się w składzie oliwy do lampy wiary. Następnym takim praktycznym elementem troski o wiarę o jej rozwój, jest miłość. U Jezusa znajdujemy tutaj konkretyzację miłości. W zachowaniach w stosunku do ludzi. Różne sytuacje, różne warunki i jedna odpowiedź na człowieka wyrażająca się w miłości bardzo szeroko pojętej. To gest miłości, to słowo zatopione w miłości, to w końcu łza miłości, tak jak było to w przypadku Łazarza, kiedy go miał wskrzesić. Jezus wtedy zapłakał. Żydzi powiedzieli - patrzcie jak go miłował. To współczucie rozumiane nie jako litość, ale jako uczestnictwo w dramacie drugiego człowieka całym sobą. Jakie jeszcze objawy miłości przełożonej na praktykę codzienności u Jezusa znajdźmy na drodze czuwania nad naszą wiarą. Troska o innych. Troszczył się o dzieci kiedy, apostołowie zaczęli je przeganiać powiedział wprost: pozwólcie takim przychodzić do mnie do nich bowiem należy Królestwo niebieskie. Troska o chorych. On ich uzdrawiał, on z nimi rozmawiał, był obecny w ich życiu. Jezus był nadzieją dla każdego człowieka, który ze swoją chorobą, ze swoim nałogiem stawał wobec Niego. Nie odrzucał człowieka. I w końcu całkowite ogołocenie dla drugiego człowieka na krzyżu, z miłości dla Niego. To wszystko to praktyka miłości.

Ania

 

TO ONI ZBUDOWALI ŚWIĄTYNIE...

Początki parafii św. Katarzyny w Grodźcu sięgają 1301r. Kiedy w 1992 r. autorzy książki „Dzieje parafii Grodziec” pisali tę publikację, dostępne materiały źródłowe podawały, że po raz pierwszy parafia Grodziec odnotowana jest w zapisach historycznych w 1326 r. Tak więc przyjmując, że została utworzona w 1301 roku, w 2011 r. przypada 710 lat jej istnienia. Od najdawniejszych lat do grodzieckiej parafii poza Grodźcem należały miejscowości: Gródków, Łagisza i Psary (w 1924 r. w Łagiszy utworzono własna parafię, a w 1953r. została erygowana parafia w Psarach).

Od tak dawna, że można powiedzieć, iż praktycznie od zawsze istniał w Grodźcu kościół wykonany z drewna (kto był budowniczym, nie ustalono). Palił się dwukrotnie: w 1620 r. i w 1638 r. Po drugim pożarze kościoła nie odbudowano, a nabożeństwa przeniesiono do kościoła filialnego wybudowanego w 1653 r. pw. św. Doroty na grodzieckim wzgórzu, którego budowniczym na był ks. Wojciech Lipnicki (z Lipnicy).

W latach 1726-1729 proboszcz ks. Wojciech Ciołkiewicz wybudował kościół parafialny murowany w stylu barokowym, jednonawowy. W 1744r. bp pomocniczy diecezji kieleckiej ks. Michał Kuniecki dokonał konsekracji kościoła. Tu należy wspomnieć, że kiedy 17 listopada 1734 r. zmarł budowniczy świątyni (będący jednocześnie proboszczem dwóch parafii: grodzieckiej i będzińskiej oraz dziekanem dekanatu bytomskiego) pochowano go pod stopniami wielkiego ołtarza.

Kolejny proboszcz, który był budowniczym grodzieckiej świątyni, to ks. Stanisław Bilski. On doprowadził do rozbudowy kościoła parafialnego, która rwała w latach 1931-1932.

Małą grodziecką świątynią jest kaplica cmentarna zbudowana przez ks. kan. Stanisława Wojtuszkiewicza. Kaplica nosi nazwę Zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to obiekt spełniający dwie funkcje: odbywają się tutaj Msze pogrzebowe i Msze niedzielne. Poświęcił ją ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. bp Adam Śmigielski w dniu 28 listopada 1999 r.

W 1985 r. powstała myśl wybudowania w Grodźcu, w rejonie kopalni, nowego kościoła parafialnego i utworzenia drugiej parafii. Parafia została erygowana 1990 r. pw. bł. Honorata Koźmińskiego. Kościół został wybudowany przez ks. kan. Leszka Kołczyka i poświęcony 15.10.2000 r. przez bpa A. Śmigielskiego.

O historii grodzieckich parafii - pw. św. Katarzyny i bł. Honorata - autor niniejszego tekstu zapisał w trzech publikacjach (1. Dzieje parafii Grodziec. 1992 (wraz z ks. prał. L. Szweblikiem), 2.Grodziec dawniej i dziś, cz. 2 – Dzieje parafii. 2004, 3. Wykopaliska archeologiczne i cmentarze Grodźca. 2000.) Dziś w sprzedaży jest jeszcze kilka egzemplarzy książki Grodziec dawniej i dziś, cz. 2 – Dzieje parafii (m.in. w księgarni w Grodźcu, w cenie 10 zł).

Bolesław Ciepiela

 

ZAMYŚLENIA

„Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie
patrzeć będziecie, a nie zobaczycie”

Ilu z tego tłumu słuchało, a nic nie zrozumiało, patrzyło, a nie zobaczyło w Nim Boga. I mówi do nich Jezus siedząc w łodzi. Fale uderzały delikatnie o brzeg przynosząc jego słowa. Kiedyś te fale dojdą aż do litewskiej puszczy i trzeba będzie siekierę wziąć, zwalić boga pogańskiego i krzyż wyciosać. I mówi tak:

„Szczęśliwe wasze oczy że widzą i uszy wasze iż słyszą. Bo zaprawdę powiadam wam: Wielu… pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli, i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli”.

Oni myśleli że to odbędzie się inaczej. Myśleli zapewne że to będzie wielkie widowisko, wielki spektakl a tutaj Ktoś tak normalnie wszedł do łodzi, usiadł i mówi. A fale rozchodzą się.

* * *

Prędzej czy później każdy złapie tę falę. Część nastawi swój odbiornik specjalnie by Go wysłuchać, część przypadkowo na Niego natrafi, ktoś jeszcze usłyszy u kogoś Jego słowa i na chwilę, na chwilę tylko, zatrzyma się i popędzi dalej, bo przecież tyle ważnych spraw. Ważniejszych niż słowa jakiegoś Człowieka sprzed 2000 lat. I talentu, który ten człowiek posiada, nie wykorzysta jak należy. A talent do muzyki ma, do rzeźbienia czy do malowania. I nie napisze nigdy nut, które zachwyt wyrażają zachwyt że On tak po prostu chodził, że do łodzi wszedł i nauczał, że na Górze przemienił się. I zamiast tego smutek będzie wsączał w smutny i bez niego świat. Skończył brat Albert, wziął kij i stukając drewnianą nogą poszedł posłuchać Bacha.

* * *

„Koniec, koniec przyszedł na wszystkie cztery strony ziemi. Teraz przyjdzie koniec na ciebie…”

Grzegorz Pieńkowski

 

WOJCIECH GĄSSOWSKI

Jedyna okazja zobaczyć i usłyszeć artystę Wojciecha Gąssowskiego w Grodźcu! Zaśpiewajmy razem najsłynniejszą piosenkę „Gdzie się podziały tamte prywAtki, gdzie te dziewczyny, gdzie tamten świat..."!

Koncert odbędzie się 20 listopada ( niedziela) o godzinie 17.00 w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu, przy ul. Słowackiego 2.

Bilety w cenie 15 zł. Więcej informacji (32) 760 25 57

 

OK W GRODŹCU

Zapraszamy dorosłych na seans kinowy 4.11.2011 ( piątek) na godzinę 18:00

Dzieciaki zapraszamy na bajkę w niedzielę (6.11.2011) na godzinę 16:00.

Na wyżej wymienionych seansach zostaną zaprezentowane filmy niespodzianki.

Zapraszamy na zajęcia organizacyjne :

  • Pracownia modelarska – 2.11.2011 (środa) o godzinie 17:00
  • Angielski dla dzieci i dorosłych – 8.11.2011 ( wtorek) o godzinie 18:00

Działania odbywać się będą w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu, przy ul. Słowackiego 2. Tel. (32) 760 25 57

 

INFORMACJE

Ochrzczeni:

  • Łukasz Piotr Pecka

Zmarli:

  • Mirosław Radecki i Ewa Sułowska

 

ŻYCZENIA

Z okazji 70. rocznicy urodzin, życzymy Panu Stanisławowi Sochackiemu, aby Dobry Bóg błogosławił, obdarzał potrzebnymi łaskami, Matka Boża nieustannie otaczała swoją miłością i opieką, a święci Patronowie niech wyjednują potrzebne łaski. Dziękujemy za piękną posługę, jaką Pan wykonuje dla naszej wspólnoty parafialnej!

Życzy Redakcja „NK”


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

NUMER KONTA PARAFII:  42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 


Redakcja: Anna Śmigielska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność".