Nasz Kościół, nr 435 (25.04.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie oślę uwiązane, na którym jeszcze nikt z ludzi nie siedział. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj! A gdyby was kto pytał, dlaczego to robicie, powiedzcie: Pan go potrzebuje i zaraz odeśle je tu z powrotem. Poszli i znaleźli oślę przywiązane do drzwi z zewnątrz, na ulicy. Odwiązali je, a niektórzy ze stojących tam pytali ich: Co to ma znaczyć, że odwiązujecie oślę? Oni zaś odpowiedzieli im tak, jak Jezus polecił. I pozwolili im. Przyprowadzili więc oślę do Jezusa i zarzucili na nie swe płaszcze, a On wsiadł na nie. Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach. A ci, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!

Oto nasz Król sprawiedliwy i zwycięski. Przez mękę i śmierć podjętą dla człowieka będzie głosił swoim braciom imię Boga. Będzie zwiastował wierność Ojca, który nie porzuci nigdy żadnego ze swoich dzieci. Król zstępujący do swoich. Blisko, najbliżej jak to możliwe. Schodzi na dno piekła, aby podnieść nas do królestwa niewypowiedzianego piękna Boga. Jego poszukiwanie każdego i każdej z nas nigdy się nie skończy.

 

NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego - Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie witały Go tłumy wymachujące gałązkami palmowymi - wydarzenie to opisują czterej Ewangeliści.

Na pamiątkę tego wydarzenia już od IV wieku w Jerozolimie, patriarcha na oślicy wjeżdżał z Góry Oliwnej do miasta otoczony witającymi go tłumami, zwyczaj ten do Europy trafił na przełomie V / VI wieku a zwyczaj święcenia palm i procesja przyjął się dopiero w średniowieczu.

W Niedzielę Palmową podczas każdej Mszy św. czytany jest opis Męki Pańskiej wg. św. Mateusza, Marka lub Łukasza, kapłan odziany jest w szaty koloru czerwonego. Procesja wokół kościoła ma symbol tryumfalny - Chrystus przybywa jako Król i Pan.

W naszej tradycji Niedziela Palmowa nazywana jest również Kwietną lub Wierzbną, palmy Wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która to jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Wiele ludowych zwyczajów i wierzeń wiąże się z poświęconymi palmami wielkanocnymi. Od dawna istniał ciekawy zwyczaj połykania poświęconych bazi, które miały zapobiegać bólom gardła i głowy. Poświęcone palmy wystawiano podczas burzy w oknie - miały chronić dom przed piorunami. Palm wielkanocnych nie wolno było wyrzucać - była ona palona, a popiół wykorzystywano w następny roku w obrzędzie Środy Popielcowej.

Chociaż wiele z dawnych obyczajów odeszło w zapomnienie - to nadal czci się tę Niedzielę m.in. poprzez przygotowywanie w wielu kościołach konkursów na najładniejsze palmy. W naszej parafii również corocznie odbywają się wspomniane konkursy. Najpiękniejsze palmy zdobią wnętrze naszej świątyni.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

NOWENNA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

(Dz. 57) "...Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą mi kazał Jezus napisać i odprawiać przed świętem Miłosierdzia. Rozpoczyna się w Wielki Piątek. Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie..."

Dzień pierwszy: Dziś sprowadź mi ludzkość całą, a szczególnie wszystkich grzeszników, i zanurzaj ją w morzu miłosierdzia mojego. A tym pocieszysz mnie w gorzkim smutku, w jaki mnie pogrąża utrata dusz.(1210)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień drugi: Dziś sprowadź mi dusze kapłańskie i dusze zakonne, i zanurz je w niezgłębionym miłosierdziu moim. One dały mi moc przetrwania gorzkiej męki, przez nich jak przez kanały spływa na ludzkość miłosierdzie moje.(1212)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień trzeci: Dziś sprowadź mi wszystkie dusze pobożne i wierne, i zanurz je w morzu miłosierdzia mojego; dusze te pocieszyły mnie w drodze krzyżowej, były tą kroplą pociech wśród goryczy morza.(1214)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień czwarty: Dziś sprowadź mi pogan i tych, którzy mnie jeszcze nie znają, i o nich myślałem w gorzkiej swej męce, a przyszła ich gorliwość pocieszyła serce moje. Zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego.(1216)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień piąty: Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest kościół mój. Kiedy wracają do jedności z kościołem, goją się rany moje i tym sposobem ulżą mi męki.(1218)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień szósty: Dziś sprowadź mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem.(1220)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień siódmy: Dziś sprowadź mi dusze, które szczególnie czczą i wysławiają miłosierdzie moje, i zanurz je w miłosierdziu moim. Te dusze najwięcej bolały nad moją męką i najgłębiej wniknęły w ducha mojego. One są żywym odbiciem mojego litościwego serca. Dusze te jaśnieć będą szczególną jasnością w życiu przyszłym, żadna nie dostanie się do ognia piekielnego, każdej szczególnie bronić będę w jej śmierci godzinie.(1224)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień ósmy: Dziś sprowadź mi dusze, które są w więzieniu czyśćcowym i zanurz je w przepaści miłosierdzia mojego, niechaj strumienie krwi mojej ochłodzą ich upalenie. Wszystkie te dusze są bardzo przeze mnie umiłowane, odpłacają się mojej sprawiedliwości; w twojej mocy jest im przynieść ulgę. Bierz ze skarbca mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj za nie...O, gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi mojej sprawiedliwości.(1226)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

Dzień dziewiąty: Dziś sprowadź mi dusze oziębłe i zanurz je w przepaści miłosierdzia mojego. Dusze te najboleśniej ranią serce moje. Największej odrazy doznała dusza moja w Ogrójcu od duszy oziębłej. One były powodem, iż wypowiedziałem; Ojcze, oddal ten kielich, jeżeli jest taka wola Twoja.- Dla nich jest ostateczna deska ratunku uciec się do miłosierdzia mojego.(1228)

Koronka do Bożego Miłosierdzia...

 

Zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego w Niedziele Miłosierdzia to:

  • sakramentalna spowiedź (bądź bycie w stanie łaski uświęcającej),
  • Komunia święta,
  • modlitwa w intencjach Ojca Świętego
  • całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
  • wykonanie aktu religijnego związanego z danym odpustem (należy odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego).

 

AUTOKAROWA PIELGRZYMKA DO KALISZA, LICHENIA I TORUNIA

Dekanat św. Jana Pawła II w Będzinie organizuje w dniach 13 i 14 kwietnia 2018r. autokarową pielgrzymkę do Kalisza, Lichenia i Torunia. Ramowy program pielgrzymki:

Piątek 13 IV

  • Wyjazd o godz. 6:00 z pod kościoła
  • Przyjazd do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, nabożeństwo, poznanie historii Sanktuarium.
  • Dalsze pielgrzymowanie do Lichenia, zakwaterowanie w domu „Anna”.
  • Ok. 16:00 - obiadokolacja Droga Krzyżowa a terenie Sanktuarium, udział w nabożeństwie wieczornym,

Sobota 14 IV

  • Nocleg w Licheniu Prywatna modlitwa w Licheńskim Sanktuarium
  • 8:30 – wyjazd do Torunia
  • 12:00 – udział we Mszy Świętej w Sanktuarium Maryjnym w ramach pielgrzymki Diecezjalnej.
  • Jeżeli czas pozwoli nawiedzimy redakcję i studio „Radia Maryja”
  • Powrót ok. godz. 22:00

Koszt: 145 zł. W ramach ceny: przejazd autokarem, obiadokolacja i śniadanie w Licheniu, ubezpieczenie, nocleg

Zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej do Drugiego Dnia Świąt tj. do 2 IV 2018r. włącznie.

 

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

Umiłowani Diecezjanie!

Jako Polacy doświadczamy szczególnego czasu, jakim jest jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To, że akurat nam dane jest go przeżywać, możemy traktować jako przywilej, ale zarazem zobowiązanie wobec tego szczególnego dziedzictwa, jakim jest Ojczyzna. Święty Jan Paweł II mówił, że Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale przede wszystkim dziedzictwo duchowe, w tym dziedzictwo pamięci. Wierni nauczaniu św. Jana Pawła II, jako Kościół lokalny przez niego utworzony, chcemy włączyć się w zadanie stania na straży pamięci o tym, co polskie.

Program obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w naszej diecezji jest bardzo bogaty. Będziecie, Drodzy Diecezjanie, informowani przez Waszych duszpasterzy i środki społecznego przekazu o kolejnych jego punktach. Dziś chciałbym zwrócić Waszą uwagę, a jednocześnie gorąco zachęcić Was i poprosić o włączenie się w dzieło szczególnie cenne, które bardzo leży mi na sercu, jakim jest diecezjalny konkurs literacko-historyczny pt.: „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne". Przez ten konkurs chcemy ocalić przechowywaną w wielu naszych rodzinach chlubną pamięć o naszych przodkach, którzy poświęcali się dla ojczyzny, niejednokrotnie spalając się na jej ołtarzu. Mogą to być historie naszych przodków uczestniczących w bojach o polskość czy to w 1918 r., czy w latach II wojny światowej. Mogą to być historie budowania przez dziadów i ojców polskiej państwowości lub opisy znaczących wydarzeń, których nasi przodkowie byli uczestnikami. Jestem przekonany, że wiele takich wydarzeń jest przechowywanych w naszych rodzinach. Proszę spiszcie je. Utrwalmy tę pamięć z wdzięczności wobec przodków, ale także w imię zobowiązania wobec przyszłych pokoleń, które po nas będą odpowiedzialne za wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czuwajmy, proszę, przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się je wzbogacić.

Po bliższe informacje odsyłam na stronę internetową naszej diecezji, do „Niedzieli sosnowieckiej" oraz do plakatu i specjalnych ulotek, które zostały dostarczone do każdej parafii.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Wasz Biskup

+ Grzegorz

 

SYMBOLE STARE I NOWE WIELKIEGO POSTU

Post – oczyszczenie, przygotowanie. Nie jakaś tam dieta wielkopostna czy inna drugorzędna motywacja. Post, który przynosi wyrzeczenie, ale także czystość i lekkość serca. Wyrzekam się w imię większego dobra. Rezygnuję dla szlachetnego celu. Ofiaruję Bogu moje powstrzymanie się od tych wszystkich rzeczy, które wprowadzają we mnie zamęt. Porządkuję się wewnętrznie, skupiam na moich ścieżkach poznawania Pana.

Jałmużna – brzmi niezrozumiale, lecz bardziej wydaje się zrozumiała możliwość dzielenia się z innymi naszymi dobrami, tym, co mamy. Czasem myślę: „Jeśli dam drugiemu, to mnie zabraknie.” Są katolicy, którzy dobrowolnie oddają dziesięcinę na rzecz Kościoła. Nie wspominając już o biednej wdowie, która wrzuciła dwie monety do skarbony w świątyni. Czy przychodzi do mnie refleksja: Kto mi to wszystko dał, co mam? Skąd pochodzi zdrowie, powodzenie, wszelki dobrobyt i pomyślność? Czy tylko z moich dobrych chęci, pracowitości moich rąk?

Modlitwa – przebywanie w obecności Boga w codzienności. Modlitwa Ojca Pio. Nie ma cudu bez prośby, nie ma cudu bez modlitwy. Ojciec Pio wyznawał, iż brakuje mu czasu, aby przedstawić na modlitwie wszystkie prośby, których był pośrednikiem przed Bożym obliczem. Modlił się na kolanach przez wiele godzin, cierpiąc. Przyznawał także, że różaniec jest potężnym orężem w walce z pokusą i grzechem. A przecież ja jestem zupełnie zdrowy, mogę uklęknąć, mogę trochę swojego czasu podarować Bogu na modlitwie.

Droga Krzyżowa – i nasza droga przez Wielki Post. Idę moimi drogami życia – rano, w południe, wieczorem przemierzam kilometry moich obowiązków, moich ścieżek do pracy, do innych ludzi. Czasem mój codzienny trud wydaje mi się nie do udźwignięcia. Upadam zmęczony na łóżko, zasypiam. A są i tacy, którzy nie ulękną się Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 2018 – ponad 60 tysięcy pątników w dwudziestu krajach. Przejście minimum 40-kilometrowych tras, aż do 144 km, nocą, w całkowitej ciszy i skupieniu. Wejście na własną górę słabości, spotkanie się ze swoim lękiem i odnalezienie nowych odpowiedzi. Dosięganie własnej granicy bólu, przekraczanie zmęczenia, ofiarowanie trudu, czas dla duszy oraz dla Boga.

Gorzkie Żale – nabożeństwo pasyjne. To taka polska tradycja zamartwiać się i biadolić. Jaki jestem biedny: ja – w centrum mojego własnego ołtarza pokutnego. Czasem pokuta polega na tym, aby zapomnieć na chwilę o sobie, o swoich niedomaganiach, bolączkach, przeciwnościach losu. Czym byłoby życie bez trudu, bez wyrzeczeń. Bez ofiarowania siebie Bogu czy innym ludziom. Byłoby martwe i jałowe w swej doskonałości bezbolesnej. Znów kto ma takie życie, by niczym nie musiał się martwić…

„24 godziny dla Pana” ogłosił Papież Franciszek. W każdej diecezji przynajmniej jeden kościół pozostanie otwarty przez 24 godziny bez przerwy, co stworzy sposobność do adoracji i spowiedzi. Kim tak naprawdę jest papież Franciszek? Co myśli? Jakie jest jego nauczanie? Pełne teksty katechez środowych w trakcie audiencji generalnej oraz modlitwy Anioł Pański w niedzielę wygłaszanych przez Papieża Franciszka można słuchać na portalu „Mateuszowe” na facebooku. Pojawia się wiele głosów sprzeciwu wobec wypowiedzi Papieża Franciszka. Czy naprawdę go znamy? Czy rozumiemy jego przesłanie? Czy kierujemy się jego wskazówkami w życiu duchowym?

Postanowienia na Wielki Post. Dobre postanowienia przemiany, wyrzeczenia. Kiedyś pielgrzymi udawali się na pielgrzymki pokutne do miejsc świętych. Szli wiele kilometrów, czasem kilka miesięcy. Niejeden z nich bił się powrozem na znak pokuty. Dziś wyrazem naszych postanowień jest rezygnacja z jedzenia słodyczy czy oglądania telewizji, 40 dni bez Facebooka czy Youtuba, nie odpisywanie na maile czy esemesy, regularne chodzenie do kościoła czy rezygnacja z picia alkoholu. Ojciec Paweł Gużyński, Dominikanin, zwraca nam uwagę, że nie o to tak naprawdę chodzi. Post nie polega na „duchowej kulturystyce”, udowodnieniu sobie siły woli i pokazaniu wszystkim, że się pości. Chodzi mianowicie o wyciszenie i wsłuchanie w głos Boga, dzięki któremu możemy naprawdę zmienić swoje życie.

„Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (Mt 24,12). Młodzież, dzieci, ale także i dorośli: wielu jest zaplątanych w sieć życia wirtualnego, w którym relacje wydają się łatwiejsze i szybkie, droga do sukcesu jest usłana różami! Tak łatwo znaleźć przyjaciela, kogoś, kto cię naprawdę zrozumie. Zrozumie, ponieważ też gra siedząc przy jakimś innym ekranie, mając te same cele i pragnienia. Czy nasze relacje z innymi nie „stygną” i nie robią się oziębłe, zdystansowane, skupione na sobie? Cały świat staje się milczącym świadkiem jakiegoś kataklizmu ludzkości, kiedy człowiek człowiekowi już nie wilkiem, lecz powietrzem, dymem, pyłem i pustką.

W noc Zmartwychwstania Pańskiego przeżywamy na nowo rytuał zapalenia paschału: światło świec przypomina nam o tym Świetle, które świeci w wieczności. „Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą” (Rdz 1, 3-4). „I rzekł do nich Jezus: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12).

„Boże, niezmienna Potęgo i wieczna Światłości, wejrzyj łaskawie na sakrament całego Kościoła i w pokoju prowadź dzieło zbawienia ludzkości według swoich odwiecznych zamiarów, niech cały świat ujrzy, że podnosisz upadłych, odradzasz słabych i wszystko wraca do pierwotnej nieskazitelności dzięki Chrystusowi, od którego wszystko pochodzi” ( z liturgii Wielkiej Soboty).

Stać cię na więcej, dla siebie i innych, pamiętaj.

Monika Kornaszewska-Polak

 

ZMARLI

  • Jan Głodzik

 

ŻYCZENIA

Z okazji ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, życzymy naszym Kapłanom i diakonowi na drodze powołania, szczególnej opieki Pana Jezusa, radości z wykonywanej posługi w naszej parafii i spełnienia marzeń

Parafianka

 

 Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"