Nasz Kościół, nr 498 (09.06.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze. Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. a nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem".

Wszyscy zrozumieli przesłanie Apostołów, obcy i przybysze, ponieważ przemówili oni ludzkim językiem, budząc tęsknotę ukrytą w sercu człowieka. Nie potrzeba więcej, jak tylko odkryć, że Bóg kocha, i odpowiedzieć na tę miłość. Cud, który się dokonał w dniu zesłania Ducha Świętego, polegał na tym, że każdy usłyszał w swoim sercu głos samego Boga. W tym Głosie ma źródło tajemnica jedności. Upragniony przez wszystkich pokój będzie możliwy, gdy odwołamy się do naszego serca i przemówimy do siebie ludzkim językiem.

Andrzej Kuśmierski OP

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Zesłanie Ducha Świętego, Pięćdziesiątnica lub jak w tradycji ludowej Zielone Świątki, to są nazwy tego samego święta. Jest to jedno z trzech najważniejszych i najstarszych świąt roku kościelnego i przypada zawsze 50 dni po Wielkanocy, jednocześnie kończąc okres wielkanocny. Ustanowione zostało na pamiątkę wydarzenia jakie miało miejsce w Wieczerniku 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa - na zebranych apostołów zstąpił Duch Święty.

W Dziejach Apostolskich jest opis tego wydarzenia: „I stał się z prędka z nieba szum, jakoby przypadającego wiatru gwałtownego, i napełnił wszystek dom, gdzie siedzieli. I ukazały się im rozdzielone języki jakoby ognia, i usiadł na każdym z nich z osobna: i napełnieni są wszyscy Duchem Świętym i poczęli mówić rozmaitymi językami, jako im Duch Święty wymawiać dawał” (Dzieje Apostolskie, II, 2-4).

Od tego momentu Apostołowie zaczęli działać jawnie, jest to jednocześnie chwila, od której Kościół działa otwarcie i rozpoczyna głoszenie Ewangelii wszystkim narodom.

W tradycji ludowej święto nazywane jest Zielonymi Świątkami, powiązane jest z przyrodą, wiosna w pełni. Gałązkami i kwiatami strojono domy, obejścia gospodarcze i zwierzęta - ludność wiejska w ten sposób chciała zaskarbić sobie przychylność na urodzaj. Rodzaj użytych gałązek miał znaczenie i tak: brzoza to przyjaźń, szczęście, dąb to siła i długie życie, klon na zdrowie a tatarak na oczyszczenie. Bawiono się i ucztowano przy ogniskach zielonoświątkowych a pochodniami zapalonymi od ogniska okadzano pola.

Do czasu 2. wojny święto było dwudniowe, po wojnie nie powrócono do tradycji a reforma liturgii po II Soborze Watykańskim usunęła z kalendarza kościelnego oktawę Zesłania Ducha Świętego.

Dziś zawsze obchodzimy Pięćdziesiątnicę po Zmartwychwstaniu, jako święto niedzielne - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Warto też przypomnieć słowa Papieża Jana Pawła II - z Jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny - wypowiedziane w Warszawie w wigilię Zesłania Ducha Świętego : „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój ! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!” Amen.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

INFORMACJA DOTYCZĄCA REMONTU KOŚCIOŁA

Informujemy Parafian, że rozpoczęliśmy kolejny etap remontu naszego kościoła. W zawiązku z planowanym położeniem ogrzewania podłogowego i nowej posadzki w nawie głównej, nasz kościół od 29 lipca do końca października br. będzie nieczynny. Msze św. w tygodniu będą odprawiane w kaplicy Matki Bożej Grodzieckiej (wejście tylko od strony zakrystii), a w niedzielę i uroczystości w kaplicy na cmentarzu. Godziny sprawowania Mszy św. i nabożeństw nie ulegną zmianie. Do końca czerwca wejście do kościoła w tygodniu tylko od strony zakrystii.

 

ZMARLI

  • Marek PIERZAK
  • Zofia TUROS
  • Wiesława GĘGNOTEK

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów 

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom"