Nasz Kościół, nr 735 (28.05.2023r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".

 

KOMENTARZE DO EWANGELII

Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20,21).

A więc i ty nie uciekaj, lecz idź w te pędy w ogień, w burzę, w trudności, w jakie cię Bóg posyła.

Kochać Jezusa, to strzec Jego poleceń, które są nie tylko wypełnieniem obowiązków, ale pełnieniem miłości.

Kochać Jezusa to zdobywać się stale na coś więcej, niż potrzeba, oddać wszystko, co się ma, ufając Boskiej Opatrzności.

Kiedy ktoś przestaje kochać Jezusa?

Kiedy zaczyna się skarżyć, że mu źle, że go krzywdzą, że nie ma tego, co mu się należy.

ks. Jan Twardowski

 

Odkąd Jezus został uwielbiony, każdy, kto w Niego wierzy, otrzymuje Ducha Bożego. Kto jest spragniony i przychodzi do Niego, pije wodę, którą daje Jezus i nie będzie już pragnął na wieki, bo woda, którą On daje, staje się w nim źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu. Najgłębsze pragnienie człowieka może być zaspokojone jedynie przez Ducha Bożego.

Marek Ristau

 

PRZYJMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO cz. I

Dlaczego świat nie może przyjąć Ducha Świętego?

Gołębica to obraz Ducha Świętego, którego Pan Jezus obiecał apostołom tuż przed swoją męką i zmartwychwstaniem (J 14 i 15). Gołębica to obraz niewinności, prostoty oraz czystości. Jezus obiecał, iż Duch Święty pozostanie z nami i w nas na zawsze. Ponieważ zostaliśmy stworzeni, aby być napełnieni życiem Bożym i ogniem miłości Bożej pochodzącym od Ducha Świętego.

„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie” (J 14, 16-17). To jest Duch Prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo Go nie zna. My wiemy, że Duch Boga Ojca jest obecny w całym stworzeniu. Napełnienie Duchem Świętym jest jak pokropienie spragnionej rośliny wodą, która przywraca życie i je podtrzymuje.

Przyjęcie Ducha Świętego – to coś, czego świat nie może uczynić. Świat tego zrobić nie może, ponieważ w pewien sposób świat jest upadły, zraniony, jest zainfekowany złem, jak chorobą duchową. Choroba ta uszkodziła pierwotną, czystą naturę stworzonego świata. Świat jest przepełniony złem od czasu pierwszego buntu stworzenia. Ludzie ukochali bardziej ciemność niż światło. To tajemnica, iż ludzie mają silniejszą skłonność do grzeszenia, niż do czynienia dobra. Ta tendencja prowadzi do autodestrukcji: dlaczego czynię te rzeczy, które są złe dla mnie? Teologicznym wyjaśnieniem tej tajemnicy jest pożądliwość oczu, ciała i pycha żywota (1J 2, 16). Dlatego przyjmujemy chrzest i inne sakramenty, a w trakcie liturgii wielkanocnej odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne. W nich potwierdzamy, iż księciem i rządcą tego świata jest szatan, ojciec kłamstwa, który stara się skorumpować nas, sprowadzić na złą drogę, oderwać od Jedynego, Prawdziwego Boga Ojca, który nas stworzył, kocha oraz ma przygotowane miejsce dla nas w Niebie na całą wieczność.

Jako Chrześcijanie jesteśmy dumni mówiąc, że jesteśmy w świecie, ale nie jesteśmy ze świata. Jak mówiła św. Teresa z Lisieux, że świat jest naszym statkiem, ale nie domem, bo nasze miejsce jest w Niebie. Mamy duszę nieśmiertelną, będziemy żyć przez całą wieczność w naszej Ojczyźnie, w naszym wiecznym domu. Nie przywiązuj się zbytnio do tego ziemskiego statku, na którym podróżujesz. Wyobraź sobie, że jesteś osobą płynącą z nędznego kraju zniewolenia do wybrzeży Ojczyzny wolności, piękna i cudów. Lecz kiedy następuje chwila zejścia na ląd, człowiek często przywiera do burty, jakby w przerażeniu. Opuść ten statek! Nie stworzono cię, abyś na nim pozostał. Jesteś przeznaczony do ojczyzny pełnej wolności i błogosławieństwa.

O. Mark Goring, CC, Kanada.

 

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

W poniedziałek i we wtorek odbędzie się tzw. zbiórka elektrośmieci. Na plac przed plebanią w okolice kontenera na zużyte ubrania można dostarczyć wszelkiego rodzaju zużyty lub popsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, kuchenki elektryczne, zamrażarki, suszarki, odkurzacze, żelazka, telewizory, monitory, laptopy, tablety, telefony komórkowe, klawiatury, drukarki, drobne sprzęty AGD i RTV, baterie). Szczegóły zbiórki są zamieszczone wraz z listą w gazetce parafialnej. Dostarczając elektrośmieci wspieramy Fundację „Równe Szanse”, która pomaga dzieciom.

 

 

Życzymy wszystkim Drogim Parafianom, jak również Gościom oraz łączącym się z nami poprzez transmisję, błogosławionego, dobrego i pięknego tygodnia, pod szczególną opieką Matki Bożej Grodzieckiej i naszych patronek: św. Katarzyny i św. Doroty. Szczęść Boże.

 

 

OCHRZCZENI

  • Wojciech Grzegorz PAZIK

 

SPOTKANIA GRUP PARAFIALNYCH

  • KRĄG BIBLIJNY Środa godz. 18.00
  • ZESPÓŁ „ZIARNO” Piątek godz. 17.30
  • MINISTRANCI Sobota godz. 11.00

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości - więcej! - nie ma przyszłości człowieka i narodu"