Nasz Kościół, nr 513 (22.09.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". Na to rządca rzekł sam do siebie: "Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu". Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?". Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty, ile jesteś winien?". Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła. Ja także wam powiadam: "Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie”.

Nasza wiara, aby była autentyczna, musi sięgać konkretów codziennego życia. Dzisiaj Pan Bóg pyta nas o nasze odniesienie do ludzi i o dysponowanie dobrami materialnymi. Oszustwo, wyzysk, chciwość nie pozostaną bez konsekwencji. I do nas skierowane są słowa: Zdaj sprawę z twego zarządu. Póki mamy czas, możemy sobie zjednywać bliźnich. Tylko okazując miłosierdzie ludziom, możemy liczyć, że i Bóg nam je okaże.

ks. Jarosław Januszewski

 

ZAPROSZENIE NA MSZĘ ŚW. Z OKAZJI JUBILEUSZU 110-LECIA OSP GRODZIEC

W odpowiedzi na pismo z dnia 7 sierpnia br. uprzejmie informuję Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej „GRODZIEC”, że po konsultacjach z Kurią Diecezjalną w Sosnowcu, biorąc pod uwagę dużo wcześniejsze ustalenia dotyczące sprawowania Eucharystii w kościele pw. bł. Honorata Koźmińskiego i wyjątkowy Jubileusz 110-lecia Jednostki oraz dużą liczbę zaproszonych gości, Msza św. będzie sprawowana w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który mimo prowadzonego remontu, przygotowany będzie do tejże uroczystości. Po jej zakończeniu na placu kościelnym będzie możliwość dokonania obrzędu poświęcenia pojazdu Ratowniczo-Gaśniczego i pozostałego sprzętu. Myślę, że Msza Święta sprawowana w kościele parafialnym pozwoli godnie i w należytej atmosferze przeżyć religijną część obchodów Jubileuszu.

Pięknym zakończeniem części religijnej byłoby uroczyste przejście na kolejną część uroczystości na plac przy Ośrodku Kultury w Grodźcu.

Parafia dysponuje miejscami parkingowymi przy ul. Wolności 368.

Szczegóły uroczystości w kościele, jak również obrzęd poświęcenia proszę omówić z ks. Pawłem Cicirko – wikariuszem parafii.

 

Z wyrazami szacunku

 

Ks. Piotr Pilśniak - proboszcz

Będzin, 20.08.2019r.

 

ZAMYŚLENIA

Jest rok 1906

Marysia wraca ze szkoły do domu. Ma już dziesięć lat, i obowiązków w domu też ma wiele . Opiekuje się młodszą siostrą Zosią, na zakupy chodzi do żydowskiego sklepiku, sprząta izby. A wieczorem przy naftowej lampie lekcje odrabia, bo rosyjski nauczyciel wymagający bardzo.

O. Właśnie powtarza zadaną lekcję. Ma się nauczyć życiorysów carskiej rodziny.

Posłuchajmy czego to ona nauczyć się musi na jutro:

- Najpierw na świat przyszła Olga, był rok 1895, potem Tatiana 1897, po Tatianie Maria w 1899, po Marii Anastazja w 1901 roku, no i Aleksy w 1904 roku.

A miłościwie nam panujący car Mikołaj Drugi Romanow objął tron Imperium Rosyjskiego w 1894 roku.

Mama Marysi Helena:

- Marysiu gaś już lampę i idź spać. Nafta droga, a i oczy dziecko psujesz.

Marysia: - muszę się tego na pamięć nauczyć . Uczitiel zapyta jutro, a jak umieć nie będę rózgą zbije, a bije mocno.

*

Parę kilometrów tylko, a miasto Będzin nie byłoby w rosyjskim zaborze. A tak świat wschodu przypadł mu w udziale.

Grzegorz Pieńkowski

 

OCHRZCZENI

  • Wiktor Filip Skrzypiec

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"